Seyahat Sigortası
Seyahat Sigortası

Seyahat Sigortası Nedir?

Seyahat sigortası yurt içinde ya da yurt dışında seyahat etmek isteyenlerin gereksinimleri için yaptırılan bir sigorta türüdür. Seyahat başlangıç tarihinden itibaren kaza, hastalık ya da valizinizin kaybolması gibi bir çok sorun yaşayabileceğinizi düşünerek seyahate çıkmadan önce bu ve benzeri sorunlara karşılık kendinizi güvence altına almak için seyahat sigorta poliçesi düzenletmeniz çok önemlidir.  Ayrıca ülke seyahatlerinde vize isteyen tüm ülkeler vize için istenen önemli evraklardan biridir seyahat sigortası.

Seyahat Sigortası Yaptırırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Seyahat sigortası alırken ilk adımda poliçenizin başladığı ve bittiği yani geçerlilik süresini, kimlerin poliçeden faydalanabileceğini, gideceğiniz yerlerdeki coğrafi alanları detaylı olarak belirlenmesi ve yurt dışına gidilecek ise bu ülkenin vize koşullarının poliçeye uygun olup olmadığına dikkat etmeniz gerekmektedir.

Seyahat Sigortasının Kapsamları Nedir?

Poliçenizde bulunan her teminatı sigorta karşılamak ile yükümlüdür. Bu yüzden ihtiyaç duyduğunuz bütün teminatları detaylı bir şekilde poliçenize eklemelisiniz. Her poliçe içerisinde yer alan teminat ve kapsamlar sigorta şirketine göre farklılık gösterir. Bu yüzden sigorta şirketi seçerken ihtiyaç duyduğunuz talepler en geniş kapsamla karşılayan şirketlerden yana tercih hakkınızı kullanmalısınız.

 Sigorta Poliçenizde Neler Yer Alabilir?

  • Ölüm Kaza ve Yaralanmada Alınması Gereken Talimatlar

·         Seyahat sırasında kaza sonucu ölüm: Bu teminatınızla birlikte seyahatiniz sırasında yaşanacak bir kaza ve bundan kaynaklanan vefat durumunda poliçenizde belirtilen tutarda bir tazminat Lehdar'a yani sigortanın tazminatından faydalanacak olana ödenir.

·         Seyahat sırasında kaza sonucu kalıcı sakatlık: Bu teminatınızla birlikte seyahatiniz sırasında yaşanacak bir kaza ve bundan kaynaklanan kalıcı sakatlıklarda poliçenizde belirtilen tutarda tazminat sakat kalan kişinin hasar derecesine göre belirlenerek ödenir.

·         Yurt dışındaki seyahat sırasında geçirilen yaralanma ya da hastalık kapsamında tıbbi giderlerin karşılanması: Sigorta yaptırmak istediğiniz sırada kronik hastalıklarının dışında bir sebepten ötürü hastalanırsanız ya da geçireceğiniz bir kaza sonucu yaralanırsanız buradaki tedavi, ameliyat ve ilaç giderleri poliçe teminatı dahilinde sigorta tarafından karşılanır.

  • Acil İlaç Gönderimi Sonucunda Alınması Gereken Talimatlar

·         Seyahat sırasında acil durumlarda ilaç gönderilmesi ya da getirilmesi: Sigortayı yaptıran kişinin seyahat sırasında yanında bulunmayan ya da seyahat ettiği ülkede bulunmaması ile doktorun ilacı acil bir şekilde yazması ile ilaç giderleri sigorta şirketi tarafından karşılanır.

·         Olumsuz durumlarda seyahatin konaklamasının uzatılması ile ilgili durumlarda ortaya çıkan giderler, Yurt dışı seyahatlerinde bir yaralanma ya da hastalık geçirilirse ek olarak o ülkede konaklama yapılabilir. Bu durumda Kalış süresi kapsamındaki tüm giderler teminata alınır ve sigorta şirketi tarafından karşılanır.

·         Olumsuz durumlarda seyahatin konaklamasının uzatılması ile ilgili durumlarda aile üyelerinin giderleri: Eğer seyahat sırasında kalış süreniz uzadıysa ve hastaneye gidiş geliş masraflarının var ise tüm bu masraflarda teminat altına alınmalıdır. Burada aile üyelerinden birinin hastaneye geliş ve gidişleri birlikte tüm seyahat giderleri karşılanmak durumundadır.

  • Evde Gerçekleşen Hasarlar için Alınması Gereken Teminatlar

·         Seyahat sırasında evinizde meydana gelebilecek hasarların karşılanması. Siz seyahatte iken evinizde yangın, sel baskını ya da öngörülemeyen bir sorundan dolayı hasar meydana gelebilir. Bu durumda eve dönüşünüz sırasında da ortaya çıkan giderler teminat kapsamında sigorta şirketiniz tarafından karşılanır.

·         Seyahatten acil dönüş masrafı: Seyahatiniz sırasında evinizden ya da bir ailenizden aldığınız kötü haber (ölüm, kaza vb) için teminat kapsamına acil geri dönüş masraflarını da ekletmelisiniz. Eğer seyahat sırasında aile üyelerinden birinin vefatı gerçekleşirse bunun için de geri dönüş sırasında tüm cenaze naklinin karşılanmasını teminat altına alabilirsiniz.

  • Kayıp Bagaj Sonucu Alınması Gereken Teminatlar

·         Kayıp bagajın bulunması ve seyahat eden kişiye ulaştırılması kapsamındaki giderler: Seyahatiniz sırasında bagajınızın kaybolması ya da unutulması durumunda bagajın bulunması ve size ulaştırılması poliçe teminatına alınabilir ve giderler şirket tarafından karşılanmakla yükümlüdür.

·         Tarifeli uçuş sırasında gecikmeli bagaj ücretinin karşılanması: Tarifeli uçuş sırasına bagaj ilk uçuşunuzda verilir ve daha sonrasında aktarma ile varış noktasında alınır. Ancak bazı uçuşlarda rötar ya da iptal sonucu gecikmeler olur. Bu tür durumlarda eğer bagajınız kaybolur ya da 24 saatlik süre içerisinde bulunmazsa bu gider teminat içerisinde alınır. Ancak burada dikkat edilmesi gereken hava yoluna ait kayıp raporunun bulunmasıdır. Kayıp raporu olmadığı takdirde teminat içine girmez.

 

Whatsapp Destek

Merhaba

Size nasıl yardımcı olabilirim?