Polonya Vizesi

Alışveriş sepetiniz boş!

Polonya Vizesi

Polonya umuma mahsus olan pasaport sahiplerinden mutlaka vize alımını şart koşmaktadır. Ancak Diplomatik, hususi ve hizmet pasaportlarının sahipleri olan kişiler 180 gün içerisinde 90 günü aşmamak şartı ile vize almak zorunda değildirler. Fakat bu aşamada herkesten beklenilen ise pasaport süresinin seyahat süresi sonunda 3 ay daha geçerliliğini korumasıdır. Polonya da diğer birçok ülke gibi Schengen bölgesinde bulunan üye devletlerden biridir. Bu da Polonya öncesinde Schengen vizesi başvurusunun yapılmasını gerekli kılmaktadır.

Polonya Schengen vizesi C tipi olarak da bilinen kısa süreli bir vize türüdür. Bu vize türünden göre 90 günden daha fazla olmayacak turistik, aile ziyareti, kültürel etkinlik için giden kişiler yararlanmaktadır. Polonya’ya gitmeyi düşünen kişilerin gitme amacı alınması düşünülen vizenin de amacını etkilemektedir. Hangi amaca yönelik olarak vize alınması düşünülüyorsa o kategorideki evrakların hazırlanmasına özen gösterilmelidir.

 

Polonya Vizesi Nasıl Alınır?

Bordo pasaporta sahip olan kişilerin öncelikle başvuru yapabilmeleri için mutlaka pasaportlarının geçerlilik tarihini kontrol etmeleri gerekiyor. 10 yıldan eski olan pasaportların mutlaka yenilenmesi gerekiyor. Pasaport geçerliliğinin seyahat sonrasından 3 ay daha geçerli olmalıdır. Bunun yanında pasaportunuzda en az 2 tane boş sayfa bulunmalıdır. Pasaportunuzda bulunan tüm bilgilerin mutlaka kimlik bilgileriniz ile de uyumlu olmasına dikkat etmeniz gerekiyor. Eskimiş, yıpranmış ve sayfaları okunmayacak durumda olan pasaportlar da geçerliliği bulunsa dahi yenilenmesi gereken pasaportlar arasındadır.

Polonya vize başvurusunun kabul edilmesi için mutlaka evrakların Polonya İstanbul Başkonsolosluğunun ve Polonya Ankara Büyükelçiliğinin istediği şekilde hazırlanmasına özen gösterilmelidir. Birçok farklı evrak hazırlanacağı için mutlaka güncel evrak listesinden yararlanmanız gerekiyor. Çünkü konsolosluk ve büyükelçilik belli periyotlarda evraklarda güncelleme yapıyor.

Bazı evrakların fotokopilerini isteyen başvuru yerleri bazen bu evrakların asıllarını isteyebiliyor. Bazı evrakların fotokopileri için de çevirisi yapılmış ya da noterden onaylatılmış halini istiyor. Bu nedenle güncel evrak listesi önem taşıyor.

Vizeyi alacağınız yerler ya Polonya Konsoloslukları ya da bu konsoloslukların yetki vermiş olduğu Polonya vize merkezleridir. Bu merkezlerden C tipi olan kısa süreli vize işlemini rahatlıkla yapabilirsiniz. Birçok vize işleminde bulunduğu gibi Polonya vize işlemlerinde de parmak izi uygulaması olduğu unutulmamalıdır.

 

Polonya Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Vize için gerekli olan birtakım evraklar vardır. Bu evrakların hem doğru hem de eksiksiz şekilde doldurulması büyük önem taşımaktadır. Vize için gerekli olan evraklar:

·         Yenilenmiş ya da geçerliliği hala devam eden bir pasaport

·         Seyahat sağlık sigortası

·         Polonya Konsolosluğundan alınmış başvuru formu

·         Banka hareket dökümleri

·         Uçak ya da otel rezervasyon bilgileriniz

·         Gideceğiniz yerdeki insanlardan alınacak bir davet mektubu

Eğer ticari amaç için gidiliyorsa ticaret sicil kaydı, gelir durumunu gösteren dökümler gibi birçok belgenin verilmesi gerekmektedir. Bu evraklar bazen güncellendiği için başvuru kesinleşmeden sizlerden ek bir evrak talebinde de bulunulabiliyor.

 

Polonya Vize Fiyatları

Vize fiyatları, Polonya Konsolosluğuna ya da vize başvuru merkezlerine başvurduğunuzda ödemeniz gereken harçlar olarak belirtilmektedir. Bu harçlar alacağınız vizeye göre değişmektedir. Aynı zamanda vize fiyatları da güncellenmektedir. Vize alınacağı zaman kişilerin hangi amaç doğrultusunda başvuru yaptığına iyi karar vermesi gerekiyor. Çünkü alacağınız vizenin harç ücretini bu amaca uygun olarak yatırmanız isteniyor. Vize fiyatlarındaki güncellemeler konsolosluklar tarafından yapılıyor. Vize sonuçlanma süresi en az 15 iş günü içerisinde açıklanmaktadır. Bu süre zarfında ek olarak evrak istenirse süre birkaç gün daha uzayabilir

Whatsapp Destek

Merhaba

Size nasıl yardımcı olabilirim?