Almanya Vizesi

Alışveriş sepetiniz boş!

Almanya Vizesi

Almanya, Türkiye’den en fazla talep gören ülkelerden biridir. Bordo pasaporta sahip olan kişiler Almanya’ya gidebilmek için mutlaka vize başvurusu yapmak durumundadırlar. Ancak Schengen vizesi bulunanlardan ve çok girişli Almanya giriş hakkı bulunanlardan vize başvurusu yapılması beklenmemektedir. Almanya ülkesi de Schengen ülkeleri arasında yer alan ülkelerden biridir. Bu nedenle de Almanya vizesi aldığınızda seyahatler Almanya’dan başlatıldığı takdirde diğer Schengen ülkelerine de Almanya vizesi ile seyahat etme hakkı veriliyor. 90 günden daha az olan seyahatler için Almanya Schengen vizesi alınması gerekirken 90 günden daha uzun süreli olan seyahatler için mutlaka Almanya Ulusal Vizesi başvurusunun yapılması mecburi tutulmaktadır.

Almanya vizesinden muaf tutulanlar ise Yeşil pasaportlar, gri ve siyah pasaportlardır. Bu Türk vatandaşları 180 gün içerisinde 90 günü aşmayacak seyahatler için vize almak zorunda değillerdir. Uzun süreli kalmayı planlayan herkesin mutlaka Almanya Konsolosluğuna ya da Almanya Büyükelçiliğine başvurmaları gerekiyor.

 

Almanya Vizesi Nasıl Alınır?

Almanya vizesi belli kategorilere ayrılıyor. Bu kategorilere hazırlanacak evraklar ve prosedürler de değişiklik gösterebiliyor. Almanya vize kategorileri;

·         Almanya kısa süreli yani C tipi vize

·         Almanya uzun süreli ulusal D tipi vize

·         Almanya transit vize

Almanya’ya kısa süreli olarak resmi, ticari, turistik olarak ya da herhangi bir sebepten dolayı gitmek isteyen kişilerin C tipi vize başvurusu yapması gerekiyor. 90 günden daha fazla konaklama ihtiyacı olan kişilerin ise D tipi vizeye başvurması zorunlu tutuluyor. D tipi vize kategorisinde aynı zamanda Almanya aile birleşimi vizesi, Almanya çalışma vizesi ve Almanya Erasmus programı vizesi de bulunmaktadır. Türkiye’den çıkan ve Almanya üzerinden başka bir ülkeye geçiş yapmayı düşünenler transit vize başvurusu yapmak durumundadırlar.

 

Vize İçin Gerekli Evraklar

Almanya vizesi için de hazırlanması gereken birtakım evraklar vardır. Bu evraklar genel olarak her vize işleminde istenilen evraklardır. Ancak bazı dönemlerde konsolosluklar ve vize başvuru merkezleri farklı bir güncelleme ile ek evrak talebinde bulunabiliyorlar. Almanya vizesi için hazırlanması gereken evraklar: Pasaport, başvuru formu, biyometrik olarak çekilmiş vesikalık fotoğraf, kimlik fotokopisi, Almanya’daki bir yakından alınan davetiye, banka bilgisi dökümü, Almanya’da konaklanacak adres ve iletişim bilgileri gibi evraklardır.

Başvuru formunun mutlaka hem Almanca hem de Türkçe olarak iki farklı dilde doldurulması gerekiyor. Aynı zamanda başvuru formu baştan sonra büyük harfler ile doldurulmak zorundadır. Başvuru sırasında konsolosluk çalışanları başvuru yapan kişilere seyahatlerin amacını ve masrafları ne şekilde karşılayacaklarını soruyorlar. Almanya vizesi için hazırlanan evraklar Schengen vizesi için hazırlanan evrak listesine benzemektedir.

Almanya vize işlemi sırasında da mutlaka biyometrik parmak izi uygulaması isteniyor. Bu uygulama kimlik sahteciliğini önleme amacı ile yapıldığı için gerekli görülen bir işlemdir. 2 yaş altı çocuklar bu işlemden muaf tutulmaktadır. Resmi görev nedeni ile hükümet görevlileri de bu işlemden muaftırlar. Bu uygulama ile verilen parmak izi 5 yıl geçerlidir. Parmak izi veremeyecek olan kişilerin de sağlık raporu ile bunu kanıtlamaları gerekmektedir.

 

Almanya Vize Fiyatları

Almanya vize ücreti ile harç bedelleri Almanya konsolosluğu tarafından belirlenmektedir. Seyahatin amacına ve süresine göre bu bedeller değişme göstermektedir. Kısa süreli ve uzun süreli olarak vize başvurusunda bulunan kişiler aynı vize bedellerini ödemiyorlar. Aynı zamanda eğer işlemleri başvuru merkezi aracılığı ile yaptırıyorsanız bu bedel üzerine bir de merkezin komisyon ücreti eklenmektedir. Tüm vize ücretleri Euro karşılığı olarak TL şeklinde nakit ödenmek durumundadır. 

Whatsapp Destek

Merhaba

Size nasıl yardımcı olabilirim?