Belçika Vizesi

Alışveriş sepetiniz boş!

Belçika Vizesi

Belçika’ya farklı amaçlarla seyahatte bulunmak isteyen kişiler Belçika vizesi almak durumundadırlar. Umuma mahsus pasaport sahibi olan her Türk vatandaşı Belçika vize uygulamasına tabidir. Belçika, Schengen üye ülkesidir. Bu nedenle Belçika vizesi sahibi olan kişiler Schengen Bölgesi’ne üye olan ülkelerde 90 günü geçmemek şartıyla serbest dolaşım hakkı elde ederler. Bunun yanı sıra yeşil (hususi), gri (hizmet) ve siyah(diplomatik) pasaport sahibi olanlar Belçika’ya yapacakları ticari, turistik ve aile ziyareti amaçlı seyahatlerinde Belçika vize uygulamasından muaftırlar.

Belçika vize başvurusunda bulunmadan evvel doğru bir seyahat planlaması yapılmalı ve vize başvurusunun hangi vize türüne yapılacağında netlik kazanılmalıdır. Başvuru sahipleri başvurularını ziyaret amaçlarına göre yapmalıdırlar. Bu oldukça önemli bir konudur. Turistik gezi amaçlı seyahate gidecek olan biri ticari vize türüne başvuruda bulunamaz. Belçika’da hangi amaçla bulunulacaksa o amaca uygun olan vize türüne başvuruda bulunmak gerekir. Aksi halde vize başvuru reddedilir.

 

Belçika Vizesi Nasıl Alınır?

Belçika vizesi almak isteyen Türk vatandaşları ilgili büyükelçilik, konsolosluk veya vize başvuru merkezlerine müracaatta bulunurlar. Vize başvurusu yapabilmek için gerekli olan güncel evrak listesi öğrenilir ve istenen tüm belge ve evraklar eksiksiz ve hatasız bir şekilde hazırlanır. Hazırlanan evraklardan sonra vize başvurusu yapılabilmesi için mutlaka randevu alınmalıdır. Bununla birlikte ilgili başvuru formları doldurulur ve gerekli biometrik veri beyanı sağlanır. Vize başvuru merkezi olarak hizmet veren kurumsal yerlerde vize başvuru süreciyle ilgili olarak profesyonel bir danışmanlık hizmeti alınabilir. Tüm süreç sonunda karar verme yetkisi sadece Belçika Büyükelçiliği/ Konsolosluğu bünyesindedir. Vize başvurusunun olumlu ya da olumsuz sonuçlanmasında başka hiçbir kurum ve kuruluşun yetkisi söz konusu olamaz.

Belçika vize başvuruları ortalama olarak yedi ile on beş iş günü arasında sonuca kavuşur. Başlangıç tarihi olarak randevu tarihi kabul edilir. Vize başvurusunun sonuçlanma yetkisi tamamen Belçika Konsolosluğu’na aittir. Ortalama bir sonuçlanma süresi olsa da konsolosluğun kapalı ya da yoğun olduğu zamanlar, resmî tatil gibi sebepler ya da farklı nedenle vize başvuru sonucunun açıklanma süresini değişikliğe uğratabilir. Bunların yanı sıra konsolosluk gerekli gördüğü durumlarda ek evrak ya da inceleme isteme hakkına da sahiptir.

 

Belçika Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Belçika vize başvurusunda bulunan herkes vize başvuru formunu eksiksiz ve hatasız bir şekilde doldurmalıdır. Başvuru formunda beyan edilen bilgilerin hatasız olması çok önemlidir. Ayrıca başvuru sahiplerinden vize için gerekli olan evrak listesinin hazırlanması talep edilir. Belçika vizesi için istenen evraklar başvurulan vize türüne göre değişiklik gösterir. Turistik vize başvurusunda istenen evraklarla ticari vize başvurusunda istenen evraklar birbirinden farklı olacaktır. Başvuru sahipleri istenen evrak listesini eksiksiz bir şekilde hazırlamalıdır. Ayrıca evrak listesi dışında başvuru sahiplerinden istenebilecek ek belgelerin de aynı özenle hazırlanması gerekir. Vize başvurusu yapılabilmesi için istenen evrakların ve istenen özelliklerdeki fotoğrafların mutlaka tam şekilde hazır olması gerekmektedir.

 

 

Belçika Vizesi Fiyatları

Belçika vize ücretleri başvurulan vize türüne göre değişiklik gösterir. Altı yaş altı çocuklar vize ücretinden muaftırlar. Belçika vizesi fiyatları zaman zaman güncellenir. En net bilgi vize başvurusunda bulunulacağı zaman öğrenilir. Vize başvurusu esnasında vize ücretlerinin ilgili konsolosluktan ya da vize başvuru merkezlerinden teyit edilmesi önerilir.

Belçika vizesine başvuru yapılabilmesi için randevu alınması şarttır. Gerekli evraklar uygun bir şekilde hazırlandıktan sonra mutlaka randevu alınmalı ve randevu zamanında evrak teslimi eksiksiz bir şekilde yapılmalıdır. Alınan randevu parmak izinin verilmesini ve gerekli evrakların teslimini içerir. Herhangi bir mülakat söz konusu değildir ancak Belçika Konsolosluğu gerekli görürse başvuru sahipleri ayrıca mülakata çağırılabilirler.

 

Whatsapp Destek

Merhaba

Size nasıl yardımcı olabilirim?