Rusya Vizesi

Alışveriş sepetiniz boş!

Rusya Vizesi

Türkiye’de oldukça rağbet gören ülkelerden birisi de Rusya’dır. Rusya yapılan vize başvurularını akredite vize başvuru merkezleri ve seyahat firmaları aracılığı ile kabul ediyor. Ancak buralarda işlem yaptıracak olan kişilerin başvurularını 30 günden daha az bir süre için giden kişiler olması gerekiyor.

Rusya ve Türkiye 1 Ocak 2016 tarihinde karşılıklı olarak imzalanan anlaşma ile 30 günü aşmayacak seyahatler için tanıdığı serbest dolaşım hakkını askıya almıştır. Bu nedenle de artık bordo pasaportlar ile hizmet ve hususi pasaportlar da artık vizeye tabi tutulmuştur. Yalnızca diplomatik pasaportu olan kişiler 90 günden fazla olmamak kaydı ile vizeden muaf tutulmaktadır.

Rusya Konsolosluğu eğitim, çalışma ve oturum amacı ile yapılan başvuruları kabul ediyor. Bu başvuruları başvuru sahibine 90 gün kalış ve çok giriş hakkı tanıyarak kabul ediyor. Rusya’ya giriş tarihi itibari ile 7 gün içerisinde kişilerin ilgili makamlara kayıt yaptırması gerekiyor. 7 günden daha az kalacak olan kişiler kayıt için imza vermek durumunda değiller. Bu kaydı Rusya’da bulunan yakınlarınız da yaptırabilirler.

 

Rusya Vizesi Nasıl Alınır?

Rusya vizesi farklı kategorilerde hazırlanmaktadır. Bu kategoriler tek girişli vize, iki girişli vize ve çok girişli vizedir. Tüm vize kategorilerinde 30 güne kadar olan seyahatler için mutlaka vize başvurusu gerekiyor. Kısa süreli olan vize başvuruları direkt olarak Rusya Konsolosluğuna yapılmıyor. Bu başvuruların vize başvuru merkezleri ve seyahat acenteleri aracılığı ile yaptırılmış olması gerekiyor. Ancak Türkiye’de ki oturum izni bulunan yabancılar doğrudan vize başvurularını İstanbul Rusya Konsolosluğuna yapabiliyorlar.

Seyahatin amacı vize başvurusu sırasında son derece önemlidir. Doğru belirlenmemiş olan bir seyahat amacı hazırladığınız evrakların da yanlış olmasına neden olacaktır. Rusya’ya gidişte tek bir vize uygulaması yoktur. Eğitim, ticaret, akraba ziyareti, kültürel gezi gibi birçok farklı alanda vize bulunuyor. Seyahat amacına uygun olarak tek girişli, iki girişli ya da çok girişli olarak vize alabilirsiniz.

3 aylık tek girişli vizenin süresi 90 günü aşmayacak şekilde düzenlenir ve ticari amaç için gitmek isteyenlere verilir. Bir giriş bir de çıkış hakkı vardır. 3 aylık iki girişli vizeler 90 günlük süre için verilir ve iki giriş ile iki de çıkış izni vardır. 1 yıllık çok girişli vize ise Rusya Federasyonu’nu ticari amaç için ziyaret edenlere iki ve daha fazla giriş ve çıkış için verilen bir vize türüdür. Bu vize de 180 günde en fazla 90 kalabilme hakkı tanınıyor.

Ekspress Rusya Vizesi için Admin Tour profesyonel ekibimizi mutlaka arayınız. 

Rusya Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Rusya vizesi almak için gerekli evraklar içerisinde birçok farklı belge istenmektedir. Bu belgelerin amacınıza uygun olmasına ve tüm evrakların da birbiri ile tutarlı olmasına özen gösterilmektedir. Gerekli görüldüğü takdirde sizlerden ek belge talebinde bulunabiliyorlar.

Rusya vizesinde en önemli evrak pasaportunuzdur. Pasaportunuzda iki tane boş sayfa olmasına ve kullanılabilir durumda olmasına önem vermelisiniz. Yıpranmış, yazıları okunmayan ya da güncel olmayan bir pasaport başvuru reddi anlamına gelmektedir.

Bunların yanında biyometrik fotoğraf, uçak ve konaklama bilgileri, başvuru formu dosyanızda mutlaka bulunması gereken evraklardır. Başvuru formunda bulunan bilgilerin mutlaka pasaporttaki bilgiler ile tutarlı olması gerekiyor. Gerekli evraklar arasında gerekli davet mektubu ve banka hesap özetinin bulunmasına da dikkat etmelisiniz.

 

Rusya Vize Fiyatları

Rusya vize fiyatları seyahatin amacına göre ve kalış süresine göre değişiklik gösteriyor. Çok girişli ya da tek girişli vize fiyatlarında farklılık olabiliyor. Vize ücretleri yatırıldıktan sonra alınan ödeme dekontunun da mutlaka evraklarınız arasında bulunması gerekiyor.

 

Whatsapp Destek

Merhaba

Size nasıl yardımcı olabilirim?