Schengen Vizesi

Alışveriş sepetiniz boş!

Schengen Vizesi

Schengen vizesi, resmi makamlar tarafından Schengen ülkelerinden birini ziyaret etmek amacı ile Schengen Bölgesi dâhilinde verilen bir belgedir. Schengen bölgesine dâhil olan 26 ülke bulunuyor. Bu vize bu ülkeler arasında serbest dolaşım hakkı elde etme imkânınız bulunuyor. Schengen antlaşması ile bağlı olan 26 ülke içerisinden 22 ülke AB’ne bağlı olup diğer dört ülkesi EFTA yani Avrupa Serbest Ticaret Birliği’nin birer üyesidir. Schengen bölgesi Birleşik Krallık haricinde birçok Avrupa ülkesini içerisine almaktadır.

Schengen vizesi ile seyahat süreniz altı ayda bir defa olmak üzere en fazla 90 gündür. Ancak bu durum seyahatin amacı, kapsamı ve düzenlenmiş olan vize türüne daha da uzun olabiliyor. Tüm istenilen evrakların eksiksiz şekilde hazırlanması ve finansal açıdan da yeterliliğinizin bulunması durumunda Schengen vizesi almak çok da zor olmayacaktır.

 

Schengen Vizesi Nasıl Alınır?

Schengen vizesi alabilmek için hem evraklarınızın eksiksiz olması gerekiyor hem de vize için gerekli işlem adımlarının tam olarak yapılması gerekiyor. Bu aşamada ilk adım pasaportunuzun kontrol edilmesidir. Vize başvuru yapabilmek için vize bitiminden 6 ay sonrasına kadar geçerli bir pasaporta ihtiyacınız bulunuyor. Eğer yok ise yenileme istenecektir. Bazı Schengen ülkeleri bu süreyi 1 yıl olarak istiyor.

Schengen vizesi başvuru formu sıradaki diğer adımdır. Başvuru formu tüm Schengen ülkelerinde standart değildir. Ülkeden ülkeye farklılık gösterebiliyor. Hangi ülkeye gitmeyi planlıyorsanız o ülkenin başvuru formunu doldurmanız isteniyor.

Tüm evraklarınızı hazırladıysanız geriye Schengen randevusu almak kalıyor. Belgeleri teslim etmek için ve biyometrik parmak izi uygulamasına katılmak için bu randevuyu almanız mecburi tutuluyor. Biyometrik başvuru için ülkedeki aracı kurumdan randevu alabilirsiniz. Eğer gidilecek ülkeler Slovenya ise randevuyu direkt Slovenya konsolosluğundan almanız gerekiyor. Her ne kadar aracı kurumlar sizleri mülakat için çağırmasalar da bazen istisnai durumlarda konsolosluklar sizleri mülakata çağırmak durumunda kalabilirler.

Randevu gününde mutlaka parmak izi vermeniz gerekiyor. Bu parmak izi 5 yıl geçerlidir. Vize merkezine geldiğiniz zaman sıra numarası alarak gerekli işlemlere devam edebilirsiniz.

Schengen vizesi almanın en kolay yolu Admin Tour uzman ekibinden destek almakla olur. En uygun fiyatlarla schengen vize taleplerinizde yanınızdayız. 

Schengen Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Vize için gerekli olan evraklar her Schengen ülkesinde standart değildir. Bazı Schengen ülkeleri daha detaylı bir evrak hazırlanmasını isteyebilirler. Ancak bazı evraklar standarttır ve başvuru sırasında mutlaka bulunması gereklidir. Bu evraklar geçerli durumda olan bir pasaport, başvuru dilekçesi, harcın yatırıldığına dair dekont, kimlik fotokopisi, ayrıca Schengen başvuru formu, iki adet biyometrik fotoğraf hazırlanması gerekiyor.

Bunların yanında eskiden kullandığınız pasaportlarınız var ise bunları da başvuru evrakları içerisine eklemeniz gerekiyor. Uçak ve otel rezervasyonlarınız, banka hareket dekontları, gidilecek ülkeden gelen davetiye, seyahat sigortası, finansal durumunuzu gösteren belgeler, iş ve öğrenci durum belgeleri gibi belgeler de istenilmektedir. Emeklilerden, öğrencilerden ve ticaret amaçlı seyahat edenlerden ek belgeler isteniyor. 18 yaşından küçük olanlar için aynı zamanda doğum belgesi de bulundurulması son derece önemlidir. Çocuk tek başına seyahat edecek ise her iki ebeveyn tarafından imzalanmış noterden onay alınmış bir izin belgesi bulunması gerekiyor.

 

Schengen Vizesi Fiyatları

Vize fiyatları da gidilen ülkeye göre farklılık gösteriyor. Bunun yanında kaç gün kalınmak istenildiği de vize harçlarına yansıyan bir durumdur. İşlemler aracı kurum ile yapılmış ise vize merkezlerine de komisyon ücreti ödenmesi gerekiyor. Vize harç bedelleri ödendikten sonra alınacak dekontun da başvuru evrakları arasında konulması gerekiyor. Vize bedelleri Schengen ülkelerinin kendi konsoloslukları tarafından belirlenen bedellerdir ve her sene mutlaka güncellenmektedir. Harç bedellerinin güncel fiyatlar üzerinden yatırılması gerekmektedir.

 

 

 

Whatsapp Destek

Merhaba

Size nasıl yardımcı olabilirim?