VİZE

VİZE

Vize İşlemleri

Birçok insandan vize kelimesini duymuşsunuzdur. Bazıları için uzun bir süreç olan vize almak, sanıldığı kadar zor ve zahmetli değildir. Daha önce hiç vize almadıysanız, vize işlemleri hakkında biraz araştırma yapmanızda fayda vardır. Vize almak için gerekli olan belgeleri, başvurmanız gereken yerleri, vize işlem ücretlerini ve hangi ülkeler için vizenin gerekli olduğunu araştırdığınız takdirde, işlemlerinizi en hızlı şekilde yaptırabilirsiniz.

Vize için kendinizde başvurabilmenize rağmen uzman kişilerden destek almanız vize sonucuna doğrudan etki edecektir.  Vize evraklarında eksiklik ya da vize başvuru formunda yapacağınız bir hata vizenizin olumsuz sonuçlanmasına sebep olabilir. Pasaportunuza basılan red sonraki vize başvurularında olumsuz olmasında etkenlerden biri olacaktır. Bu tip sıkıntıları yaşamamak için profesyonel bir yardım almanız çok önemlidir.

Mimaroba -Büyükçekmece de bulunan Admin Tour Turizm vize işlemleri konusunda uzman ekibi ile size vize başlangıcından sonuçlanana kadar hep yanınızda olarak vize danışmanlığı verir.

Vize Nedir ve Nasıl Alınır?

Vize yurt dışına çıkabilmeniz için almanız gereken resmi bir izindir. Vizeniz yok ise, birçok ülkeye giremezsiniz. Öncelikle vize alabilmek için gerekli yerlere başvurmalısınız ve en az bir ay önceden bir pasaportunuz olmalıdır. Vize için size ayrı bir belge vermezler. Vizeniz pasaportunuza yapıştırılır. Özellikle ilk defa vize alacak olanlar için bu uzun bir süreç olabiliyor. Çünkü vizeyi alacak olan kişi ne gerekli, nasıl yapılmalı, nereye başvurulmalı araştırmadan direkt olarak vize almaya çalışıyor.

 

Vize Türleri Nelerdir?

Birçok farklı vize çeşidi vardır. Vize çeşitleri insanların ihtiyacına göre oluşturulmuştur. Her ülkeye göre farklı kategorilerde olmasına rağmen genel olarak vize türleri aşağıdaki gibidir:

1.    Turist Vizesi

Turist vizesi de kendi içinde mesleğinize ve iş durumunuza göre farklı seçenekleri vardır.

-       Emekliler İçin Turist Vizesi

-       Çalışanlar İçin Turist Vizesi

-       İşverenler İçin Turist Vizesi

-       Memurlar İçin Turist Vizesi

-       Öğrenciler İçin Turist Vizesi

-       Çalışmayanlar İçin Turist Vizesi

 

2.    Ticari Vize

Ticari vize de çalışma durumunuza göre ikiye ayrılır:

-       Çalışanlar İçin Ticari Vize

-       İşverenler İçin Ticari Vize

3.    Öğrenci Vizesi

4.    Aile Birleşimi Vizesi

5.    İş Arama Vizesi

6.    Öğrenci Vizesi

7.    Transit Vize

8.    Şoför Vizesi

 

Vize Nereden Alınır?

Vize çeşitli yerlerden alınabilir. Bu yerler: Büyükelçiliklerde bulunan konsolosluklar, başkonsolosluk ya da fahri konsolosluktur. Sizden istenilen tüm evrakları hazır ettiğinizde ve başvuru formunu da kendinizce doldurduğunda ve istenilen maddi yeterliliği sağladığınızda da vize başvurunuz olumlu sonuçlanmayabilir. Vize reddi sebebi sadece sizin eksik evraklarınız yada maddi olarak istenilen düzeyde görülmemenizden kaynaklanmaz. Her konsolosluğun vize sürecinde dikkat ettiği hususlar vardır. Özellikle Avrupa ülkelerinin konsoloslukları vize prosedürlerini zaman zaman günceller ve vize başvuru sahiplerinin buna uygun hareket etmelerini beklerler. Bazen bizlerin çok önemsemediği bir husus konsolosluklar için önemli olabilmektedir. Birçok kişinin vize başvurularının reddedilmesi çok basit hatalardan kaynaklanmaktadır. Vize sürecinde bu ve benzeri konularda sıkıntı yaşamamak ve vize başvuru talebinizin olumlu sonuçlanma oranınızı yükseltebilmeniz için profesyonel bir yardım almanız sizlerin menfaatinedir. Unutmayın özellikle ilk vize talebi zorludur. Ve sizin sonraki vize taleplerinizi de etkiler.  

Vize işlemleri için alacağınız vize danışmanlığı hizmeti için TÜRSAB üyesi bir firma ile çalışmanız çok önemlidir. Size hem maddi açıdan hem de konsolosluklarda oluşabilecek kötü intiba açısından doğru firma avantaj sağlayacaktır. Admin Tour Turizm kurulduğu 2014 yılından beri müşteri memnuniyeti ilkesini baz alarak çalıştığı kurumlarda dürüst ve güvenilir bir firma olarak tanınmıştır.

 

Vize Almak İçin Gerekli Olan Evraklar Nelerdir?

Vize almak için başvurduğunuzda, sizden bazı belgeler istenir. Bu evrakları başvurmadan önce hazır ederseniz sizin için daha kolay olacaktır ve vize alma işlemi hızlanacaktır. İstediğiniz vize türüne bağlı olarak, talep edilen evraklar değişse de genel olarak belirli evraklar istenilir. Bu evraklar:

·         Pasaport (pasaportunuz olmaz ise vize işleminiz gerçekleşmez)

·         Biometrik resim ( son 6 ay içinde çekilmiş olmalıdır)

·         Seyahat sağlık sigortası

·         Son 3 ayın maaş bordrosu

·         Son olarak da duruma bağlı olarak banka cüzdanları, tapu fotokopileri

Not: Bu evraklar ülkeye göre değişkenlik göstermektedir.

Bunları sağladığınız takdirde vize alma işleminiz hızlanacaktır. Bunun için de bilmedikleriniz hakkında, internetten araştırma yapmak sizin için faydalı olacaktır. Hızlı bir şekilde vize işleminiz tamamlanacaktır. Eğer ki sicil kaydınız temiz ise, geliriniz iyi ise ve gerekli tüm evraklarınız mevcut ise size vizeniz beklediğinizden çabuk verilecektir.

 

Her Ülke Vize İstiyor Mu?

Yurt dışı seyahatlerinin birçoğunda karşınıza vize engeli çıkabilir. İstediğiniz her ülkeye, kolayca seyahat gerçekleştiremezsiniz. Pasaportunuz olsa bile bu yeterli değildir. ABD, Almanya, İngiltere, İtalya, Fransa gibi ülkelere vizesiz gidemezsiniz. Fakat her ülke Türkiye vatandaşlarından vize almıyor. Hatta bazı ülkelere pasaportsuz kimlik ile bile gidebilirsiniz. Peki, vize istemeyen ülkeler hangi ülkelerdir? Andorra, Belarus, Bosna- Hersek, Gürcistan, KKTC, Makedonya, Moldova, Karadağ, Sırbistan, Ukrayna, Kosova, Rusya, Irak, İran, Azerbaycan ve Ermenistan vize istemeyen ülkeler arasındadır. Bu ülkelere girerken sizden vize istenmez, pasaportunuz ile kolayca bu ülkelere seyahat edebilirsiniz. İstanbul’da vize işlemleri gerçekleştirmeden bu ülkelere gidiş gelişinizi kolayca sağlayabilirsiniz.

 

Vize Ücretleri Ne Kadardır?

Resmi bir izin olan vize ile yurt dışı seyahatlerine çıkabilirsiniz. Vize işlemi için sizden bazı evrakların haricinde ücret de talep edilir. Vize ücretleri Avrupa Birliği tarafından Euro cinsinden belirlenir. Vize Ücretleri hakkında detaylı bilgi için internetten araştırma yapmanız yeterli olacaktır. Vizenin indirimli olduğu ülkeler de mevcuttur. Admin Tour 10 yıllık birikimi ile en uygun fiyatlarla vize almanıza yardımcı olur.  

Whatsapp Destek

Merhaba

Size nasıl yardımcı olabilirim?