Hac İçin Gerekli Evraklar

Alışveriş sepetiniz boş!

Hac İçin Gerekli Evraklar

Kutsal topraklara hac ibadetini yerine getirmek için gidecek olanların hazırlaması gereken birtakım evraklar ve yapması gereken işlemler bulunuyor. Biz, size Hac için gerekli evraklar ve işlemlerin neler olduğundan ve nerelerden temin edilebileceğinden bahsedeceğiz.

Hac İçin Ön Kayıt

Hac için ilk defa kayıt yaptıracak hacı adayları, belirtilen bankalara ön kayıt için belirlenen ücreti ödedikten sonra başkanlığın internet sitesinden veya müftülüklere doğrudan başvurarak ön kayıt işlemini yapacaklardır. Hac için ön kayıt yaptıran ancak kesin kayıt hakkı elde edemeyen hacı adaylarının hac kayıtlarını yenilemesi gerekmemektedir. Bu işlem Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından otomatik olarak yapılmaktadır.

Hac İçin Kesit Kayıt

Hac için kesin kayıt hakkı kazanan hacı adaylarının telefonlarına gelecek şifre ile sisteme giriş yaparak, telefonu olmayanlar ise müftülüklere giderek kesin kayıt belgelerini almaları gerekmektedir. Kesin kayıt belgesi ile birlikte hac için diyanet işleri organizasyonunu seçenler il müftülüklerine, özel acente seçenler ise seçtikleri acenteye giderek kesin kayıtlarını yapmaları gerekmektedir. Verilen süre içerisinde kesin kayıt yaptırmayan hacı adaylarının kesit kayıt hakları iptal olacaktır.

Hac İçin Gerekli Evraklar

1- En az 1 yıl geçerli pasaport alınması gerekmektedir. Alınacak pasaportun çipli olması ve Pasaportun 2004 ve sonraki yıllarda alınmış olması gerekiyor. Pasaport almak için ilk olarak ilçe emniyet müdürlüklerinden randevu almalısınız. Bu randevuyu telefon veya internet üzerinden alabilirsiniz.

Ardından pasaport için harcınızı belirtilen bankalara yatırmanız gerekmektedir. Bu işlem esnasında ne kadar süre için geçerli bir pasaport istediğinizi belirtmeniz gerekiyor çünkü pasaport harç ücreti buna göre değişkenlik gösteriyor. Bankadan aldığınız dekontta adınız ve soyadınız, T.C. kimlik numaranız, bulunmalıdır. Dekontta “tahsil edilmiştir” kaşesi ve tahsilatı yapan memurun ıslak imzasının olması ve ayrıca dekontun bir nüshası size verilmesi gerekir. Bir diğer işlem ise 45 x 35 boyutlarında yüzünüzün net olarak görüldüğü bir biometrik fotoğraf çektirmek olacaktır.

Daha sonra ise emniyet müdürlüğünden randevu aldığınız tarihte emniyette olmalısınız. Burada 2 fotoğraf, harç makbuzu, var ise eski pasaport ve nüfus cüzdanı aslı yanınızda bulunması gerekmektedir. Pasaport alacak kişilerin kendileri bizzat emniyette bulunması gerekmektedir. Emniyette verilen formu doldurduktan sonra pasaportunuz 3-10 gün içerisinde vermiş olduğunuz adresinize teslim edilecektir.

2- Nüfus kâğıdı fotokopisi (önlü arkalı olması gerekiyor)

3- İki adet vesikalık fotoğraf. Ayrıca fotoğraflar biometrik ve arka fonları beyaz olması gerekiyor. Arkalarına adı soyadı ve T.C. kimlik numarası yazılması faydalı olacaktır.

4- 45 yaşın altındakiler ve mahremiyle birlikte gidecek bayanlar ve eşi ile gidenler için nüfus müdürlüğünden alınan “Nüfus kayıt örneği”nin aslı gerekmektedir. Bununla ilgili bir hatırlatmamız olacak: Daha önceleri Kaymakamlık ve Nüfus Müdürlüklerinden alınan nüfus kayıt örneğini artık e- devlet üzerinden de alabilirsiniz

5- Menenjit aşı kartı almayı unutmamalısınız. Bu aşı kartını nereden alabileceğiniz hususunda her yıl Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından gerekli açıklamalar yapılıyor. Menenjit aşısı genellikle devlet hastaneleri, Toplum Sağlığı Merkezleri ve Ana Çocuk Sağlığı merkezleri tarafından yapılır.

6- 65 yaş ve üzerinde olan hacı adayları için sağlık kurulu raporu gerekiyor. Diyanet İşleri Başkanlığı’nın belirlediği sağlık kurulu, hacı adaylarını teker teker kontrolden geçirip “hacca gidebilir” raporu veriyor.

7- Taahhütname ve Muvafakatname: 45 Yaşından küçük olarak ve bir akrabası ile Hacca gidecek bayanlar, evli iseler eşlerinin, bekâr iseler babalarının muvafakatname vermeleri gerekmektedir. Kendisini götüren akrabası da noterden taahhütname verecektir. Muvafakatname alacak olanlar en yakın noterde veya emniyet müdürlüklerinden alabilirler.

Muvafakatname örneği: Ben Mehmet Dağcı eşim Selda Dağcı ‘nın Umre amacı ile Suudi Arabistan’a (babası/oğlu/amcası/yeğeni/kayınbabası/dayısı) Mustafa Dağcı ile gidip gelmesine muvafakat ediyorum.

Taahhütname örneği: Ben Mehmet Dağcı (annem / teyzem / halam / kayınvalidem/ yeneğim / gelinim) Ayşe Ertunç’u beraberimde Umre amacı ile Suudi Arabistan’a götürüp getireceğimi ve her türlü masraflarını karşılayacağımı beyan ve taahhüt ederim.

 

 

 

Whatsapp Destek

Merhaba

Size nasıl yardımcı olabilirim?