Umre Hazırlık Aşamaları

Alışveriş sepetiniz boş!

Umre Hazırlık Aşamaları

Umre hazırlık aşamaları, Mekke-i Mükerreme’de, Kabe’yi tavaf etmek, Safa ve Merve tepeleri arasında sa’y yapmak ve tıraş olup ihramdan çıkmak sureti ile yerine getirilen bir ibadettir. Umre, Yüce Allah (Azze ve Celle)’ın insanlara bağışladığı ve kendisine yakınlaşmamız için bize verdiği hediyelerden biridir. Kişi, umre ibadetini yerine getirerek Rabbine yaklaşır, kendini bedenen ve ruhen arındırır. Bu arınmaya ve temizlenmeye ulaşmak için gerekli hazırlıklar yapılmalıdır. Bu hazırlıklar maddi, manevi ve beden olarak yapılabilir. Kişi, bu hazırlıkları yaparak kendini umreye daha hazır hale getirir ve umreyi kendisi için ve diğer Müslümanlar için kolaylaştırır.

Maddi Hazırlıklar

Umre yapacak olan kişi umre için seyahat edeceği tur acentesi ile görüşüp gerekli fiyat bilgisini aldıktan sonra maddi açıdan gereken hazırlıkları yapmalıdır. Umre sırasında gerek Mekke’de gerekse Medine’de yapacağı harcamalar için yanına gerekli miktarda para almalıdır. Bunların yanında kişi, uçak seyahati esnasında ve Suudi Arabistan’da yapılacak olan geziler için küçük, kullanışlı ve kendisine ağırlık yapmayacak bir çanta hazırlamalıdır. Maddi hazırlık aşamasında belirtmemiz gereken önemli bir konu daha var ki, o da umre için kullanılacak paranın helal yoldan kazanılması gerektiğidir.

Manevi Hazırlıklar

Umre, her ibadette olduğu gibi insanı Rabbine yakınlaştıran ve O’nun rızasını kazanmaya vesile olan bir ibadettir. Umre yapılmadan önce kişi kendine yeni bir sayfa açmaya karar vermeli ve eski hayatını geride bırakarak Rabbine doğru bir yol tutması ve umreyi yalnızca Allah rızası için yapması gereklidir. Hiç kimseye gösteriş yapma gibi bir amacı içerisinde barındırmamalıdır. Ayrıca yapmış olduğu kötülüklerden ki, bu kötülükler her ne olursa olsun tövbe etmeli ve bir daha bu kötülüklere geri dönmeyeceğine dair kendine ve Rabbine söz vermelidir. Çünkü Allah tövbe edildiği takdirde kul hakkı haricinde bütün günahları affeder.

Tüm bunlardan sonra bahsedilen amaçlara ulaşmak için umre yapacak kişi, umreye manevi olarak hazırlanmalıdır. Bu hazırlıklar umre için gerekli bilgileri almak, eğitici ve bilgilendirici kitaplar okumak, seminer ve sohbetlere katılmak ve bunun gibi birçok faaliyetten oluşur. Bunlar için örnek olarak: Umre Nedir? Neden Umre Yaparız? Umrenin faziletleri nelerdir? İhram nedir? İhramlı kişi nelere dikkat eder?... Bu ve bunun benzeri gibi önemli bilgileri gitmeden önce edinmenizde fayda var. Umre hakkında belirteceğimiz önemli bir husus da umrenin yapılışı konusunda Peygamber Efendimiz (sav) takip edilmeli ve O’nun nasıl umre yaptığı öğrenilip o şekilde umre yapılmalıdır. Tüm bunlar sizi manevi olarak umreye hazırlayacak ve umre yapmanın faziletini öğrenmek açısından size yardımcı olacaktır.

Bedeni Hazırlıklar

Umre, her ne kadar mal ile yapılan bir ibadet olarak akıllara yerleşse de beden olarak da hazırlık yapmayı gerektirmektedir. Zira umre yapacağımız esnada gerek tavaf gerekse sa’y ibadeti olsun, bunlar için yürümek ve fiziksel olarak efor sarf etmek gerekmektedir. Çünkü Mekke ve Medine’nin manevi atmosferi kişiyi daha fazla ibadet etmeye teşvik edici olacaktır. Umre yapacak kişinin düzenli olarak spor yapması, yürüyüş ve çeşitli egzersizler yapması yararına olacaktır.

Bedenle yapılacak en önemli hazırlık ise şüphesiz ki ihrama girmektir. İhrama girecek kişi ihramlı iken yapılması yasak olan şeyleri öğrenmesi gereklidir. İhram, rida ve izar adı verilen dikişsiz iki parça örtüden oluşmaktadır. İhram için kişi, vücut temizliğini yapmalı ayrıca abdestini veya şartlar müsait ise gusül abdestini almalıdır. Bunun ardından iki rekât ihram namazı kılmalıdır. Bundan sonra ihramdan çıkana kadar ihramlı olarak uyulması gereken kuralları yerine getirmelidir.

Umre yapacak kişi artık sadece umreye odaklanmalı, umreyi en güzel şekilde yerine getirip Rabbini nasıl razı edeceğini düşünmeli bunun için çabalamalı ve bu esnada hiç kimseye rahatsızlık vermemelidir. Umre yapacak olan çoğu kişinin ilk kez umre yaptığını göz önünde bulundurup insanlara yardımcı olmalı ve onlara kötü davranarak kalplerini kırmamalıdır.

Whatsapp Destek

Merhaba

Size nasıl yardımcı olabilirim?