İtalya Vizesi

Alışveriş sepetiniz boş!

İtalya Vizesi

Türkiye’den İtalya’ya yapılacak her türlü giriş için İtalya hükümeti vize talep eder. Turistik gezilerin ağırlıkta olduğu İtalya gezileri için uygun başvuru merkezlerden bu vizeyi çıkarttırmak ve ülkeye rahatça girmek mümkündür.  Türkiye’de bulunan İtalya vizesi başvuru noktalarından herhangi birisine gidilerek, gerekli başvuru evrakları ile başvuru yapılabilir. Kabul edilen başvurular ile çıkarılan vizeler, İtalya’nın kapılarını açar.

İtalya vizesi için başvuru alanları sınırlıdır. Türkiye genelinde Ankara, İstanbul ve İzmir gibi büyükşehirlerde bulunan başvuru merkezlerinde gerekli başvuru işlemleri gerçekleştirilebilmektedir. Başvuru için belirlenen kuruluşları İtalya hükümeti kendisi belirler. Harici olarak bu hizmeti vermek mümkün değildir.  Bazı seyahat acenteleri de gerekli izinleri alarak vize işlemleri için hizmet verme yetkisine sahiptir.  Büyükşehirlere verilen vize hizmetlerinde, her şehrin yakınında bulunan iller, kendilerine en yakın büyükşehirlerde bu işlemleri gerçekleştirebilmektedir. Örneğin, Çorum, Kırşehir gibi İç Anadolu illeri, en yakın merkez Ankara olduğundan, vize başvuru işlemlerini Ankara’ya gelerek yaptırmak zorundadırlar.

 

İtalya Vizesi Nasıl Alınır?

İtalya vizesi, ülkeden izin almış her türlü acente ve İtalya hükümetinin belirlediği kurumlarca verilmektedir. Diğer ülkelere nazaran İtalya vizesi her bölgede verilebilen bir vize değildir. Gerekli merkeze giderek kişisel olarak yapılacak başvurunun ardından vize işlemleri başlatılabilir.

 İtalya vizesini almak için ilk önce randevu almak gerekmektedir. Randevu olmadan hiçbir işlem için başvuru yapmak mümkün değildir. Randevu alındıktan sonra verilen gün ve saatlerde vize hizmeti verilen şirkette bulunarak başvuru işlemleri başlatılır. Başvurunun kişisel olarak yapılması gerekir. Vekâlet ile vize işlemleri yapılmamaktadır.

İtalya vizesi almak için seyahat gününe maksimum sürenin 15 gün kalmış olması gerekir. Daha uzun sürelerde vize başvurusu yapılamamaktadır. Seyahate 15 gün kala ve daha az bir süre boyunca yapılacak vize başvuruları değerlendirmeye alınarak 3 ila 10 gün süre içinde sonuçlanır.

 

İtalya Vizesi İçin Gerekli Evraklar

İtalya’ya yapılacak seyahatlerde vize sahibi olabilmek için, İtalya’nın kişiye davetiye göndermesi gerekmektedir. Akraba ziyareti ve turistik gezi amacı ile gerçekleştirilecek seyahatlerde İtalya nüfusuna katılı olan bir adres tarafından davet gönderilmesi gerekir. Davetsiz olarak yapılan vize başvurularında, vizenin verilmesi ihtimali oldukça düşüktür. Davetiyesi bulunan kişilerin İtalya’da ne kadar süre kalacakları önemlidir. Günlük harcamaların hesaplanması ile orada kalacağı süre boyunca yapılacak olan toplam harcamalara ulaşılır ve kişiden bu harcama tutarı talep edilir. Aksi takdirde gerekli maddi imkânı olmayan kişiler de kabul edilmemektedir.  Yine hükümetin şart koştuğu belirli bir limitin banka hesaplarında aktif olarak görünmesi gerekir. Vize aşamasında kişilerin banka hesapları kontrol edilerek bu tutarın mevcut olup olmadığına bakılır. Hesaptaki birikimi fazla olan kişiler daima öncelikli olarak vizeye sahip olur.

İtalya hükümetini vizenin geçici suretle alındığına dair ikna etmek gerekmektedir. Kalıcı yerleşim için vize çıkarmayan bu ülke, kolay vatandaşlık hakkı tanımaz. Sürekli olarak kalma niyetindeki turistleri de ülkesine kabul etmez. Bu nedenle geçici olarak ziyaret edileceğini ve tekrar yurda dönüleceğini ispatlamak gerekir. Bunun en iyi yolu da devam eden bir eğitim varsa buna dair bir okul belgesi ya da çalışılan kurumun resmi evrakları gibi evrakları sunmaktır.

 

İtalya Vize Fiyatları

Vize fiyatları İtalya için her yıl güncellenmektedir. Hükümetin belirlediği rakamlar başvuru merkezlerinde vezneden öğrenilebilir. Ön başvuru için bir miktar kısmi ödenerek başlatılan işlemler, vize resmi başvurusunda tekrar ikinci bir ödeme ile sonlanır. Resmi olarak alınacak bir vize için talep edilecek miktar vize başvuru merkezlerindeki veznelerden öğrenilebilmektedir.

Whatsapp Destek

Merhaba

Size nasıl yardımcı olabilirim?