İrlanda Vizesi

Alışveriş sepetiniz boş!

İrlanda Vizesi

Kısa süreli ya da uzun süreli İrlanda'da yaşamak istiyorsanız İrlanda vizesi çıkartmanız gerekir. İrlanda vizesinin daha kısa sürede onaylanması için evraklarınızı hatasız ve eksiksiz tamamlamış olmanız önemli bir detaydır. Bununla beraber İrlanda vizesini doldururken tarafınıza yönlendirilen bilgilerin doğru doldurulması gerekir.

Sizden istenen evrakları ister kargo yolu ile ister birebir teslim edebilirsiniz. Fakat parmak izi ve biyometrik fotoğrafınızın olması gerektiği için yüz yüze teslim etmeniz daha doğru olacaktır. Bu sayede bir seferde iki işlemi halletmiş olursunuz.

 

İrlanda Vizesi Nasıl Alınır?

İrlanda vizesi almak isteyen kişiler öncelikle ne amaçla İrlanda'ya gideceğine karar vermeliler. Gidiş nedeni belli olduktan sonra gerekli prosedürler uygulanır. Pek çok vize çeşidi vardır. Ziyaret vizesi, konferans vizesi, araştırmacı vizesi, gazeteci vizesi, sağlık vizesi, transit vizesi, eğitim vizesi ve gezi vizesi şeklinde İrlanda vize türleri sıralanabilir.

Tüm vize türlerinde 90 seferlik tek girişlik vize hakkı bulunmaktadır. İrlanda prosedürlerine uyarsanız ve evraklarınızı eksiksiz tamamlarsanız bu hakka sahip olabilirsiniz. Doğru danışman ile yola çıkarsanız işiniz daha kolay hâle gelir.

 

İrlanda Vizesi İçin Gerekli Evraklar

İrlanda vizesini alabilmek için evrakları eksiksiz tamamlamak gerekir. Ayrıca evraklarda yazılan bilgilerin birbirini tutması gerekir. İrlanda turistik vize almak için kimlik fotokopisi, vize alındıktan 6 ay sonra geçerliliğini koruyan pasaportun resmi, 2 adet biyometrik fotoğraf ve nüfus kâğıdı örneği gerekiyor. Aile ve akrabalık ilişkilerini gösteren belgeler de istenebiliyor.

Gereken evraklarınızı toparlarsanız ve gerekli prosedürlere uyarsanız vize onayı almanız daha yüksek ihtimaldir. Vize başvuru merkezinde bulunan çalışan memurlar sizlere bu konuda yardımcı olacaktır ve bu nedenle size verilen direktiflere adım adım uymanız gerekir.

Neredeyse tüm vize işlemleri için aynı belgeler istenmekte. Ekstra olarak 3 aylık maaş kâğıdı ve hizmet dökümü istenebilir. Bu evrakları sık sık düzenleyerek karışıklığın oluşmayacağına emin olabilirsiniz. Çünkü ne kadar tertipli olunursa o kadar daha çabuk işlem yapılır.

 

İrlanda Vizesi Nasıl Alınır?

Öncelikle İrlanda vizesi dilekçesi doldurmanız gerekir. Sonrasında gerekli evrakları hazırlayarak İrlanda Konsolosluğuna veya Vize Danışma Bürolarına başvurunuzu yapmanız gerekir. Başvuru esnasında sizden on parmak izi alacaklar ve dilekçeleri imzalamanızı isteyecekler. Tüm direktifleri eksiksiz uyarsanız kısa sürede vize sonucunuz belli olacaktır.

Vize sonucunuz ortalama 7-15 iş günü içerisinde belli olacaktır. Fakat bazı kurumlar sizden ek evrak talep edebilir. Ya da vermiş olduğunuz evraklar eksik ya da yanlış çıkabilir. Bu durumda ortalama 15 gün evraklarınızın onaylanması gecikebilir. O nedenle evraklarınızı hazırlarken çok dikkatli olmalısınız.

Sonrasında vizeniz 15 günlük bir zaman dilimi içerisinde sonuçlanır. Vizeniz olumluysa kuruma gelerek vizenizi alabilirsiniz. Eğer vizeniz onaylanmadıysa itiraz etme halkına da sahipsiniz. Fakat evrakların hatasından dolayı vizeniz onay almadıysa o halde şikâyet etmeye de itiraz etmeye de hakkınız bulunmamaktadır.

 

İrlanda Vize Ücreti

İrlanda vize ücreti kalacağınız zamana göre değişir. Örneğin 2 yıllık vize ile 5 yıllık vize aynı ücrette değildir. Fakat vize parası olarak Euro üzerinden ücret ödersiniz. Tabii danışma ücreti ve başvuru ücreti bu ücrete dâhil değildir. Her sene İrlanda vize ücretleri değişmektedir. Vize türünüz de çok önemli bir etkendir. Örneğin gezi vizesi ile iş vizesi bir değildir. Vize süresi arttıkça fiyatta artar.

Fiyatlar hakkında en sağlıklı bilgiyi gerekli kurumlardan alabilirsiniz. Orada çalışan memurlar sizlerin tercihinize göre gerekli bilgiyi tarafınıza verecektir. Daha detaylı bilgi almak için ilgili kurumun irtibat numarasını arayabilirsiniz.

 

Whatsapp Destek

Merhaba

Size nasıl yardımcı olabilirim?