Avusturya Vizesi

Alışveriş sepetiniz boş!

Avusturya Vizesi

Resmi dili Almanca olan ve para birimi olarak da Euro kullanan Avusturya birçok insanın görmek istediği yerler arasındadır. Vize konusunda biraz katı olan ülkeler arasında yer almaktadır. Vize işlemlerine başladığınızda ziyaret amacı konusunda kesin olarak bir karar vermeniz gerekiyor. Turistik, ticaret, arkadaş ya da aile ziyareti, kültürel gibi amaçlara göre hazırlayacağınız birtakım özel evraklar istenebiliyor. Yaşadığınız ilin bağlı olduğu konsolosluktan işlem yaptırmaya özen göstermelisiniz. Vize işlemi yaptırmayı düşünen kişilerin seyahatlerine en az 1 ay kala vize işlemlerine başlaması gerekiyor. Çünkü vize başvuruları ve görüşmeleri sırasında seyahat amacına göre sizlerden ek bir evrak talebinde bulunabiliyorlar. Başvuruyu mutlaka şahsen yapmanız gerekiyor.

Vize başvurusu sırasında mutlaka ziyaret amacınız konusunda net bir cevap vermeye özen göstermelisiniz. Amacınıza uygun olan bir vize işlemine başvurmanız da son derece önemli. Hazırladığınız evraklar ile amacınız tutarsız olduğunda vize başvurunuz büyük ihtimalle kabul edilmiyor. Vizenizi orada kalacağınız süreye göre çıkarmanız da büyük bir önem taşıyor.

 

Avusturya Vizesi Nasıl Alınır?

Vize işlemini normal pasaportu olan kişilerin yapması gerekiyor. Ancak yeşil, kırmızı ve gri pasaportu olanlara vize uygulanmıyor. Pasaportun mutlaka geçerlilik süresinin olması gerekiyor. Vize sonrasında 6 ay daha geçerli olmayan pasaportların yenilenmesi isteniyor. 10 yıldan daha eski olan pasaportlar ile işlem yapmanız da mümkün olmuyor. 18 yaş altındaki çocuklar tek başlarına seyahat edecekler ise anne ve babalarının muvafakatname alınması gerekiyor. Anne baba yok ise yasal vasinin gerekli işlemleri yaptırması isteniyor. Eğer konsolosluk sizlerden gerekli görürse ek vize evrakı talebinde de bulunabiliyor.

Pasaportunuzu çıkardıktan sonra evlenme ya da boşanma gibi bir durum söz konusu ise kişilerin mutlaka pasaportlarını yenilenmesi isteniyor. Uzun süreli olarak vize almak isteyen kişiler de Schengen vizesinden ayrı olarak tekrar vize başvurusu yapmaları gerekiyor. Daha da uzun süreli olarak kalmayı planlayanların oturma izni alması isteniyor. Ancak bunlar için çeşitli birtakım koşullar vardır ve bunların yerine getirilmesi gerekiyor. Uzun süreli vize başvurularının sonuçlanması 6 ay kadar sürebiliyor.

 
Avusturya Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Vize için istenilen evraklar vize başvuru amacına göre farklılık gösterebiliyor. Fakat istenilen evraklar arasında mutlaka olması gereken evraklar vardır. İstenilen evraklar; en az altı ay içerisinde çekilmiş olan 2 adet biyometrik fotoğraf, geçerlilik süresi olan bir pasaport, evlilik ve nüfus cüzdanı fotokopisi, banka hesap dökümü, eğitim bilgileri, ehliyet araç ruhsatı gibi belge fotokopileri istenmektedir. Aynı zamanda bir akraba yanına ziyarete gidiliyorsa onaylı ve orijinal bir davet mektubunu da dosyaya eklemeni isteniyor. Vize işlemi başvurusu yaptırdığınız sırada mutlaka otel ya da uçak rezervasyonlarınızın da yaptırılmış olması gerekiyor. Seyahat sağlık poliçenizi yaptırmayı da ihmal etmeyin.

Başvuru formunu da eksik yer kalmayacak şekilde doldurup imzalamış olmanız gerekiyor. Gittiğiniz yerdeki tüm konaklama bilgilerinizi ve ne kadar süre kalacağınızı da mutlaka vize başvurusu sırasında net bir şekilde belirtmeniz gerekiyor. Daha önceden kullanmış olduğunuz pasaportunuz var ise bunu da mutlaka vize dosyasına eklemeniz gerekiyor. Vize almak genel olarak 3 ile 7 gün arasında veriliyor. Ancak ek belge talebinde bulunduğu takdirde bir iki gün daha bekletilebiliyor.

 

Avusturya Vizesi Fiyatları

Avusturya vizesi için de ödenmesi gereken harçlar bulunuyor. Bu harç ücretleri konsolosluk tarafından belirlenmektedir. Belli zamanlarda güncellenen harç ücretlerinin mutlaka ödenmesi ve ödeme sonrasında da dekont alınması gerekiyor. Aldığınız dekontu dosyaya eklemeyi ihmal etmemelisiniz. Böylece dosyanızı eksiksiz olarak başvuru için sunabilirsiniz. 

Whatsapp Destek

Merhaba

Size nasıl yardımcı olabilirim?