Bulgaristan Vizesi

Alışveriş sepetiniz boş!

Bulgaristan Vizesi

Bulgaristan’a seyahat etmek isteyen T.C vatandaşları Bulgaristan vize uygulamasına tabidirler. Bulgaristan vize başvurusunda bulunacak olan başvuru sahipleri öncelikli olarak Bulgaristan’a yapacakları seyahatin amacını belirlemelidirler. Bulgaristan’a hangi amaçla seyahat edeceklerse o amaca uygun olan vize türüne başvuruda bulunmalıdırlar. Bu oldukça önemli bir noktadır. Çünkü hem vize başvurusu bu amaca göre yapılacaktır hem de vize başvuru dosyasında istenecek olan evraklar bu amaca göre toplanacaktır. Aksi durumda başvuru sahiplerinin vize başvuruları olumsuz olarak sonuçlanabilir veya vize başvurularının sonuçlanma süreleri uzayabilir.

 

Bulgaristan Vizesi Nasıl Alınır?

Bulgaristan vizesi almak isteyen kişiler vize başvurularını Bulgaristan Konsolosluğu’na ya da vize başvuru merkezlerine yapabilirler. Vize merkezleri bu alanda kurumsallaşmış yerlerdir ve vize başvurularının kabulünü sağlarlar. Aynı zamanda vize başvuru sürecinde ihtiyaç duyulabilecek danışmanlık hizmetlerine de vize merkezlerinden rahatlıkla ulaşılabilir.  Başvuruda bulunmadan evvel başvuruda bulunulacak vize türüne ait olan evrak listesi talep edilir. Başvuru sahibine iletilen evrak listesinin eksiksiz ve hatasız bir şekilde hazırlanması gereklidir. Tek bir hata olması durumunda bile vize başvurusu olumsuz neticelenebilir. Bu nedenle evrak hazırlığında çok dikkatli olunmalıdır.

Tamamlanan evraklar neticesinde vize başvurusunda bulunmak için randevu alınır ve randevu gününde hazırlanan evraklar teslim edilir. Başvuru formu ile vize başvurusunda bulunularak ve evrak teslimi yapılarak başvurunun neticelenmesi beklenir. Bulgaristan vize başvurusunda parmak izi uygulaması yoktur. Bu sayede ilgili vize merkezlerine evraklar kurye yoluyla da iletilebilmektedir. Bulgaristan vize başvurusunun olumlu ya da olumsuz sonuçlanması tamamen ilgili konsolosluk veya büyükelçilik yetkisindedir.

 

Bulgaristan Vizesi İçin Gerekli Olan Evraklar

Bulgaristan vizesi için istenecek olan evraklar Bulgaristan’a yapılacak olan seyahatin amacına göre değişiklik gösterir. O nedenle vize başvuru işlemlerine başlamadan evvel Bulgaristan’a yapılacak olan seyahatin amacı net bir şekilde belirlenmeli ve bu amaca uygun olan evraklar doğru bir şekilde hazırlanmalıdır. Hazırlanması gereken evraklar seyahat amacına göre değişiklik gösterse de bazı belgeler standart olarak her tür vize başvurusunda hazırlanan belgelerdir. Pasaport, biometrik fotoğraf, tam vukuatlı nüfus kayıt örneği, banka dökümü, Bulgaristan vize başvuru formu, seyahat sağlık sigortası ve konaklama rezervasyonları standart olarak istenen evraklardır. Başvuru sahiplerinden istenen bu evrakların titizlikle hazırlanması gereklidir. İstenen evrakların yanı sıra başvuru sahiplerinden ek evrak da talep edilebilir.

 

Bulgaristan Vizesi Fiyatları

Bulgaristan vizesi başvurusunda ödenmesi gerekli olan vize ücreti mevcuttur. Bu ücret kişinin yapacağı seyahatin amacına ve Bulgaristan’da kalınacak olan süreye göre değişiklik gösterir. Bunun yanı sıra vize fiyatlarında yaş da önemli bir kriterdir. Bulgaristan vizesinde 12 yaş altındaki kişilerden başvuru ücreti talep edilmemektedir. Bulgaristan vize başvurusunun yapılabilmesi için harç bedellerinin yatırılmış olması gereklidir. Bulgaristan vize başvurusunun işleme alınabilmesi ve gerekli değerlendirmelerin yapılabilmesi için vize ücretleri ödenmeli, ödeme yapıldığını gösteren dekont da başvuru evraklarının olduğu dosyaya ilave edilmelidir.

Bulgaristan vize başvurusunun sonuçlanma süresi farklılık göstermekle birlikte kısa süreli yapılan başvurular genellikle on iş gününde sonuçlanırlar. Fakat bu süre yapılan işlemlere ve sunulan evraklara göre kısalıp uzayabilir. Uzun süreli kalışlarda başvurulan vize türlerinin sonuçlanma süreleri daha uzundur. D tipi vize denilen bu başvuruların sonuçlanma süresi en az 45 gün olacak şekildedir. Bulgaristan vizesiyle henüz Schengen ülkelerine giriş yapılamamaktadır. Bununla birlikte geçerli bir Schengen vizesine sahip olan kişiler Bulgaristan’a seyahat edebilirler. Fakat Bulgaristan ülke girişinde gerekli olan yetki ve inisiyatifin tamamı yetkililerdedir. Kişilerde geçerli bir vizenin olması her daim o ülkeye giriş hakkı olduğu anlamına gelmez.

 

 

Whatsapp Destek

Merhaba

Size nasıl yardımcı olabilirim?