Norveç Vizesi

Alışveriş sepetiniz boş!

Norveç Vizesi

Norveç, Avrupa’nın en pahalı ülkesidir. Buna rağmen her yıl oldukça fazla sayıda turist çeker. Bunun nedeni ise özgün mutfağı ve eşsiz güzelliklere sahip olmasıdır. Dünya mutfağının lezzetleri arasında sunulan tatlar sadece Norveç mutfağına özel olarak servis edilir. Bundan dolayı çok sayıda turiste ev sahipliği yapar.

Norveç bir AB ülkesi değildir ama buna rağmen Schengen vizesine sahiptir. Komşu Schengen ülkelerini de gezme imkânı sunan Schengen vizesi ile bu ülkeye giriş yapmak mümkündür. Schengen vizesi AB ülkelerini kapsayan bir vizedir ve diğer vizelerden biraz farklıdır. Kapsam olarak daha geniş bir vizedir ve çıkartması da diğer vizelere göre oldukça zordur.

 

Norveç Vizesi Nasıl Alınır?

Norveç Vizesi almak için Schengen vizesi veren şirketler ile temasa geçip gerekli belge formunu almak gerekir. Son dönemlerde birçok vize işlemi yapan şirket kurulmuştur. Genelde dünya çapında isim yapan şirket ise VFS Globaldir. Birçok ülke bu firma ile ortak çalışarak vize işlemlerini çıkartma yetkisini vermiştir. Buna ek olarak kapsamlı seyahat acenteleri de artık vize verme yetkisine sahip durumdadır. Yapılacak on başvuru ile kısmi bir ödeme gerçekleştirilir ve vize için gerekli evrak listesinin bulunduğu başvuru formu edinilir. Daha sonraki süreçte bu evraklar hazırlanır ve verilen dilekçeler şartlara uygun olarak doldurur. Evrakların teslim edilmesi için belirtilmiş bir zaman yoktur.

 

Norveç Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Norveç’e gitmek için Schengen vizesine ihtiyaç vardır. Gerekli evraklar tamamlandıktan sonra başvuru yapılarak değerlendirme sürecine geçilir. Schengen vizesi için ilk olarak on yıl kullanım ömrüne sahip bir pasaport gerekmektedir. Ayrıca bu pasaport, seyahatin bitiş sürecini izleyen tarihte üç ay daha geçerlilik bulundurmak zorundadır. Verilecek pasaportun yeni vize için boş sayfaya sahip olması gerekir. Bu noktada eğer daha önceye ait kullanılmış pasaportlar varsa bu pasaportların da sunulması gerekir. Pasaport ile birlikte Norveç Schengen vizesi için doldurulacak olan bir başvuru formu istenir.  Kimlik fotokopisi ve vesikalık fotoğrafların da dosyada bulunması şarttır.

Norveç hükümeti, bu ülkeye ne için ziyaret yapılacağını ve ne kadar süre bu ülkede kalınacağına dair bilgi görmek ister. Bu nedenle ziyaretin ne için yapılacağı ve bu ziyaret boyunca nerede kalınacağı gibi çeşitli bilgileri içeren bir dilekçe yazılması ve sunulması gerekir. Ülkede kalınacak süre boyunca ikamet edilecek adres ve adreste ikamet eden kişiler hakkında da detaylı bir bilgi sunmak gerekmektedir.

Norveç, ülke ziyaretinde yapılacak harcamaların kaynağı ve finansmanı hakkında bilgi talep eder. Bunun için seyahat boyunca yapılacak masraflara denk olabilecek şekilde kişinin banka hesabında yeterli miktarda nakit bulundurması gerekir. Eğer bunu Norveç içerisinde bir birey karşılayacak ise bu durumda bu bireyin gelir kaynakları incelenerek bu işlem için uygun olup olmadığına bakılır. Bu gibi yazılı belgelere ek olarak varsa ehliyet fotokopisi, taşınmaz mal fotokopileri,  varsa evlilik cüzdanı fotokopi, banka hesap hareketleri gibi belgeler de sunulabilmektedir. Evrakların toplandığı zaman tekrar büroya gidilmesi esastır. Evrakların büroya eksiksiz olarak teslim edilmesi ile vize için değerlendirme sürecine girilir. Onay bilgisi mail veya mesaj yolu ile kişilere ulaşır.

 

 

Norveç Vize Fiyatları

Norveç için istenen Schengen vizesi fiyatları Norveç hükümeti tarafından belirlenmektedir. Ulusal alanda karar verilen bize ücretleri her dönem değişiklik göstermekle birlikte çok yüksek rakamlar içermez. Vize için ödenecek ücret bilgisi başvuru sırasında veznelerden edinilebilmektedir.  Anlaşmalı banka üzerinden yapılacak ödeme ile dekontu vezneye sunulması gerekir.

 

Whatsapp Destek

Merhaba

Size nasıl yardımcı olabilirim?