İngiltere Vizesi

Alışveriş sepetiniz boş!

İngiltere Vizesi

Herhangi bir sebeple İngiltere'ye gitmek istiyorsanız öncelikle vize çıkartmalısınız. Hususi pasaport, hizmet pasaportu ve umuma mahsus pasaporta sahipseniz vize çıkartmanız gerekir. Ancak diplomatik pasaporta sahipseniz ve 280 gün içinde 90 günü aşmayacak şekilde İngiltere’ye gidecekseniz vize çıkartmanıza gerek yoktur.

İngiltere üstünden başka bir ülkeye seyahat edecekseniz transfer vize çıkartmanız gerekir. Fakat gidilecek ülkeye 24 saat süreliğine gideceksiniz transit vize çıkartmanıza gerek yok. Kalıcı vize çıkartmak istiyorsanız eğitim, iş veya tedavi gibi durumları ispatlamanız gerekir. İspatladığınız takdirde kalıcı vize verilme ihtimali çok yüksektir.

Uzun süreli İngiltere'ye gitmek istiyorsanız 6 aylık, 2 yıllık, 5 yıllık ya da 10 yıllık seçeneğiniz mevcuttur. İş sebebiyle ya da eğitim nedeniyle İngiltere'ye gidecekseniz uzun süreli seçenekler ile vize çıkarabilirsiniz. Fakat uzun süreli vizelerde 6 ayın sonunda ülkeden çıkış yapıp yeniden görmeniz gerekir.

Kısa süreli vize başvuruları 15 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır. Tüm vize işlerine İngiltere Konsolosluğu bakmaktadır. Bu nedenle başvuruyu alan kişilerin sonucu öne çekmek gibi bir alternatifleri yoktur.

 

İngiltere Vizesi Nasıl Alınır?

İngiltere vizesi almak için öncelikle İngiltere Konsolosluğuna giderek başvuru formu doldurmanız gerekir. İngiltere Konsolosluğuna başvuru yapabileceğiniz gibi İngiltere Büyükelçilik ya da çeşitli vize bürolarına da vize başvuru talebinde bulunabilirsiniz. Başvuru formunu doldurduğunuz zaman sizden iki adet biyometrik fotoğraf ile on parmak izi alınır.

Bununla beraber başvurunuzun onay almadı için tüm belgelerinizi eksiksiz bir şekilde tamamlamanız gerekir. Aksi taktirde vize işleminin normalinden daha uzun sürebilir. Normal şartlarda İngiltere vizesi çıkartmak 3 hafta ve 12 hafta arasında değişiklik gösterir. Ancak İngiltere oturum vizesi almak isteyen vatandaşların vizelerinin onaylanması 12-24 hafta sürebilir.

İngiltere vizesi  başvurusu olumlu sonuçlanan vatandaşlar vizesini başvuru yaptığı merkezlerden gidip alabilirler. Vizeyi alırken dikkat etmelisiniz ki vize süresi, seyahat süresi ve kimlik bilgileri gibi bilgiler kontrol edilmeli ve o şekilde imza atılmalıdır. İngiltere vize başvurusu onay almayan bireylere bu durum bildirilir ve bu vatandaşlar verilen karara itiraz edebilme hakkına sahiptirler.

 

İngiltere Vizesi Gerekli Evraklar

İngiltere vizesi için gerekli evraklar ne için İngiltere'ye gideceğinize bağlı olarak değişir. Fakat siz her ne kadar evraklarınızı tamamlasanız bile İngiltere Konsolosluğu bazı durumlarda ek evrak talep edebilir. Bu durumda sizden istenen evrakları da tamamlayarak başvuru merkezine teslim etmelisiniz. İngiltere Konsolosluğuna tüm belgeler İngilizce çevrilmiş şekilde gönderilir. Bu durumda formda tercümanın adı soyadı ve imzası da yer alır.

İngilizce çevrili olmayan hiçbir evrak kabul olmaz ve evrakları zamanında teslim etmezseniz otomatik olarak başvurunuz reddedilir. Evrakların zamanında teslim edilmemesinden dolayı başvurunuz reddedilir se bu durumda hiçbir hak talep edemezsiniz.

İngiltere Vizesi Ücretleri

İngiltere vize ücretleri kalacağınız süreye, alacağınız vize miktarına göre değişiklik gösterir. Örnek vermek gerekirse 6 aylık İngiltere vizesi daha ucuzken 2 yıllık İngiltere vizesi biraz daha pahalıdır ve 10 yıllık ya da 5 yıllık İngiltere vize ücretleri de yine periyodik olarak artış gösterir. Görüldüğü üzere İngiltere vize ücretleri kalacağınız süreye göre değişmektedir. Bu nedenle İngiltere vizesi çıkartmadan önce ne kadar kalacağınıza karar vermeniz gerekir. Bu vermiş olduğunuz karara göre bankaya vize ücretini yatırarak dekontu gerekli evrakların arasına koymalısınız.

Vizeniz onay aldıktan sonra İngiltere'ye giderek orada kendinize bir düzen kurabilirsiniz. Vizenizin süresi dolduğunda ülkeden çıkış yaparak yeniden vize çıkartma işlemlerine başlayabilirsiniz. Onay aldığınız takdirde tekrar İngiltere’ye yaşamaya devam edebilirsiniz.

 

 

Whatsapp Destek

Merhaba

Size nasıl yardımcı olabilirim?