Hırvatistan Vizesi

Alışveriş sepetiniz boş!

Hırvatistan Vizesi

Herhangi bir amaçla Hırvatistan'a gitmek istiyorsanız yasal olarak vize çıkarmanız şart. Bize çıkarmadan ziyaret amaçlı dahi olsa Hırvatistan’a gidemezsiniz. 1 Nisan 2013 yılından beri bu kanun geçerlidir. Hırvatistan vizenizi Hırvatistan Büyükelçiliği Ankara veya İstanbul Konsolosluklarından alabilirsiniz.

Pasaportunuz varsa ce bu pasaport gri, yeşil ya da kırmızı renklere sahipse 90 günü geçmemesi kaydıyla Hırvatistan vizesi başvurusunda bulunmanıza gerek yoktur. Eğer pasaportunuz bu renklerde değilse ve 90 günden fazla vize çıkarmak istiyorsanız vize çıkarmanız şarttır.

 

Hırvatistan Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Gezip görmek amaçlı, ziyaret amaçlı ya da iş amaçlı Hırvatistan'a gitmek isteyebilirsiniz. Herhangi bir nedenle Hırvatistan’a gitmek istiyorsanız yetkili kurumlar aracılığıyla Hırvatistan vize başvurunuzu yapabilirsiniz. Hırvatistan için vize veren kurumlar İstanbul dışında Ankara, İzmir, Bursa ve Gaziantep'te bulunmaktadır. Adresinize en yakın başvuru merkezine giderek Hırvatistan vize başvurunuzu yapabilirsiniz.

Vize başvuru esnasında sizden istenecek evraklar konsolosluğa göre değişmektedir. Yani, İstanbul, Ankara, Bursa, Gaziantep ve İzmir'de bulunan konsoloslukların talep edeceği belgeler birbirinden farklı olabilir. Bununla beraber vize sonuçlanma tarihi de konsolosluğa göre değişebilir. Normalde vize çıkarma süresi 15-21 gün içerisindedir. Fakat bazen yoğunluk olduğunda bu süre artabilir.

Bu nedenle Hırvatistan’a gitmek istiyorsanız gideceğiniz tarihten üç aydan öncesinde vize başvurunuzu yapmalısınız. Ayrıca Hırvatistan vizesi çıkarmak için ilgili kuru kardan randevu almanıza da gerek yoktur. Hırvatistan vize başvurunuzu doldururken İngilizce diliyle hazırlanmış başvuru formunu eksiksiz ve doğru bilgiler ile doldurmaya özen göstermelisiniz.

 

Hırvatistan Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Hırvatistan vizesi için sizden istenen belgeler yapacağınız seyahatin durumuna göre değişiyor. İş görüşmesi, toplantı ya da seminer amacıyla kısa süreliğine vize almak istiyorsanız bu durumda sizden Hırvatistan ticaret vizesi evrakları, gezip görmek amacıyla gidiyorsanız Hırvatistan turist vize evrakları, ziyaret amaçlı Hırvatistan'a gidiyorsanız aile vizesi evrakları talep edilmektedir.

Sizden istenen evraklar arasında ilk sırada pasaport yer alır. Bununla beraber vize başvuru formu veya taahhütname gereklidir. İşveren tarafından verilen imzalı vize dilekçesi de aranan evraklar arasındadır. SGK hizmet belgesi de sizden istenen evraklar arasında yer alır. Son 3 aylık maaş dökümünüzü çıkartmanız yeterli olacaktır.

Son üç ayda yapılan Ticaret ve Sana Odası Kaydı da sizden bazı konsolosluklar tarafından istenebilir. Bununla beraber son döneme ait vergi borcunuzun dekontu da istenebilir. Bazı konsolosluklar tarafından resmi gazete ilanı da yer almaktadır. Hangi konsolosluğa giderseniz gidin mutlaka 2 adet biometrik fotoğrafı olmak zorunda.

Eğer varsa araç ve tapu evraklarınızı da sizden istenen evrakların içine koymanız gerekir. Örneğin araba, ev, dükkân veya herhangi bir mal üstünüze varsa bu malların delillerini de evraklarınızın arasına koymalısınız. Fakat mal varlığınızın 5000 TL altına düşmemesine önem vermelisiniz. Mal varlığınız ne kadar iyi düzeyde ise sizin için o kadar avantajlı olur.

Hırvatistan Vize Başvuru Ücreti

Hırvatistan vize ücreti alacağınız vize türüne göre değişiklik gösterir. Bununla beraber evrakların kurye ile gönderilmesi ve danışmanlık bedeli ek ücrete tabi tutulmaktadır. Başvuru hizmeti ücreti için bir miktar euro, danışmanlık hizmet ücreti için yine ayrı bir euro ve toplam vize ücreti olarak yine bir euro olarak ücret ödersiniz. Vize ücretleri sürekli olarak güncellenmektedir.

Bu nedenle vize alacağınız zaman paranızı hazır etmelisiniz. Aksi takdirde başvuru ücretini yatırmadan vizenizi alamıyorsunuz. Gerekli harç ücretini, euro para hazırlayarak gerekli kurumlara vize başvurusunda bulunmalısınız. Şartlara uyuyorsanız 15 iş günü içinde vizeniz hazır.

 

 

 

 

Whatsapp Destek

Merhaba

Size nasıl yardımcı olabilirim?