Hollanda Vizesi

Alışveriş sepetiniz boş!

Hollanda Vizesi

Oldukça küçük bir yüz ölçümüne sahip olan Hollanda insanlara sunduğu yaşam standartları sayesinde birçok farklı ülkeden insanın ilgisini çekmektedir. Kendisinden çok daha büyük olan ülkelere göre yaşam kalitesi oldukça yüksek olup işsizlik oranı da çok düşük ülkelerden biridir. Refah seviyesinin bu kadar iyi olması ile birlikte Hollanda birçok insanın yaşamak ve çalışmak istediği ülkelerden biri haline gelmiştir. Yalnızca yaşam standartları değil aynı zamanda ülkenin hoşgörülü olması ve turistleri ilgisini çekecek çok fazla özelliğinin bulunması da burayı cazip yerlerden biri haline getiriyor. Ancak her ülkede olduğu gibi Hollanda’ya gidebilmek için de öncelikle vize işlemlerinin eksiksiz olarak tamamlanması gerekiyor. Hollanda yeşil ve gri pasaportu olan insanlardan vize istemeyen ülkeler arasındadır. Bu pasaport sahiplerinin Schengen vize başvurusu yapmalarına da gerek bulunmamaktadır. Vize alırken bu vizeyi hangi amaçla aldığınızı başvuru evraklarının hazırlanma aşamasında önemli bir konudur.

 

Hollanda Vizesi Nasıl Alınır?

Hollanda Krallığı’na gitmeyi düşünen kişilerin öncelikle vize işlemleri için Hollanda Konsolosluğu, Hollanda Büyükelçiliği ya da Vize Danışma Merkezlerine başvurmaları gerekiyor. Bunların yanında vize işlemleri için gerekli desteği turizm ve seyahat acenteleri de veriyor. Hollanda Konsolosluğu 90 günden daha kısa sürecek olan seyahatler için olan başvuruları direkt olarak kabul etmiyor. Kısa süreli vize işlemlerini konsolosluk tarafından görevlendirilen Vize Başvuru Merkezleri yerine getiriyor. Uzun süreli olan vize işlemlerini ise Hollanda Konsolosluğu ve Büyükelçiliği yapıyor. Vize almak isteyen kişilerden biyometrik tarama isteniyor. Biyometrik tarama parmak izi taraması olarak da isimlendirilebilir. Bu işlemin amacı ise kimlik sahteciliğini ortadan kaldırarak başvuru sürecini biraz daha kısaltma amacı taşımaktadır.

Vize başvurusunda bulunması gereken kişilerin pasaportta vize yerinin işlenmesi için en az 2 boş sayfa bulundurulması gerekmektedir. Eğer yeteri kadar boşluk yok ise yeni bir pasaport çıkartma işleminin yapılması gerekiyor. Hollanda vize işlemleri için gerekli olan pasaportun son 10 yıl içerisinde çıkarılmış olması ve vize bitiminden 3 ay sonrasına kadar da pasaportun geçerlilik süresinin devam etmesi gerekiyor. Konsolosluk ve Büyükelçilik, Türkiye ve Hollanda resmi tatillerinde hizmet vermiyor. 18 yaşının altında olan kişiler vize başvurularını yaparken anne ve babaları da yanlarında olmak kaydı ile gerçekleştirebilirler. Anne ve babası olmayanlar da gerekli işlemleri yasal vasisi ile birlikte noter tasdikli muvaffakatname belgesi ile birlikte yapabilirler.

 

Hollanda Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Hollanda vizesinin ne kadar sürede çıkacağı ilgili kurumlar tarafından belirlenen bir durumdur. Ancak en erken 7 gün en geç de 15 iş günü arasında vize verilebiliyor. Vize işlemleri sırasında istenilen belgeler:

·         Pasaport ve başvuru formu

·         Önceden kullanılan pasaportlar

·         2 tane biyometrik fotoğraf

·         Seyahat sağlık sigortası poliçesi

·         Seyahat sırasında kullanılacak konaklama ve ulaşım bilgileri

·         Banka hesap bilgileri

Bunların yanında çalışılan şirkete ait imza sürküleri, son döneme ait vergi levhası, sgk işe giriş belgesi, tam vukuatlı nüfus kayıt örneği, yakınlarınızın alacağı davetiye ve nüfus kâğıdı fotokopisi istenilen belgelerdir. Bu belgeler eğitim, turizm, ticaret gibi vize alış nedenlerine göre farklılık gösterebiliyor.

 

Hollanda Vize Fiyatları

Vize ücretleri kısa ve uzun süreli olarak düzenlenen seyahatler için konsolosluk tarafından belirlenmiş olan harç ücretleridir. Vize işlemleri, vize hizmet merkezleri aracılığı ile yürütülebildiği için vize hizmet ücreti de bu ücretlere eklenebiliyor. Vize ücretleri D vize türlerine göre değişiklik gösterebiliyor. Aynı zamanda ücretler dönemsel olarak da güncellenebiliyor.

 

 

Whatsapp Destek

Merhaba

Size nasıl yardımcı olabilirim?