Fransa Vizesi

Alışveriş sepetiniz boş!

Fransa Vizesi

Fransa seyahati düşünen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının öncelikle Fransa vizesi almaları şart koşulmaktadır. Normal pasaport sahiplerinin vize almaları mecburi tutulurken resmi pasaportu olan kişiler 180 günlük süre içinde 90 günden fazla kalmamak kaydı ile Fransa vizesinden muaf tutuluyorlar. Vize işlemleri sırasında özel fotoğraf çekimi, mülakat yanında parmak izi uygulaması işlemleri de bulunuyor. İşlemler için konsolosluk binaları, büyükelçilik ve yetkilendirilmiş vize merkezlerinden hizmet alabilirsiniz. Kısa süre için Fransa’ya gitmeyi düşünen kişiler işlemlerini yetkilendirilmiş vize merkezlerinde yapabiliyorlar. Fransa Konsolosluğu direkt olarak yapılan kısa süreli seyahat vizelerine onay vermiyor. Bu nedenle de yetki sahibi olan vize merkezleri, acenteler müracaatlar konusunda sizlere yardımcı oluyorlar. Ancak buralarda yapılan işlemler sonrasında vizenin çıkıp çıkmayacağı ya da vizenin ne zaman verileceği konusu tamamen Fransız Konsolosluğunun vereceği karara bağlı olmaktadır.

 

Fransa Vizesi Nasıl Alınır?

Fransa vizesi alınabilmesi için öncelikle başvuru formu doldurulması gerekiyor. Bu başvuru formunu eksiksiz şekilde doldurmuş olmak gerekiyor. Sonrasında yenilenmiş bir pasaport ile Fransa Konsolosluğuna ya da konsolosluğun yetki verdiği merkezlere gitmeniz gerekiyor. Başvuru sırasında kullanacağınız pasaportun 10 yıldan daha eski olmamasına önem verilmelidir. Aynı zamanda alınmak istenilen vizenin de bitim tarihinden 3 ay sonrasına kadar devamlılığının bulunmasına dikkat edilmelidir. Fransa vizesi başvurusu için vize randevusu da alınması gerekiyor. Evraklar bu randevu sırasında teslim edilmektedir. Fransa vizesi randevusunda evrakları teslim ederken aynı zamanda parmak izi uygulamasından da geçmeniz isteniyor.

Eğer kişi ilk defa Schengen vize başvurusu işlemi yapıyorsa kişinin bu parmak izi uygulamasından geçmesi zorunlu tutuluyor. Fransa Schengen vizesi için randevu sırasında verilen bu parmak izi yalnızca 5 yıl için geçerlidir. Ancak bu kural Fransa için geçerlidir. Fransa’dan başka bir Schengen ülkesine geçiş sırasında bu kurallarda birtakım farklı prosedürler ile karşılaşabilirsiniz. Pasaport ve kimlik kartı çıkartırken vermiş olduğunuz parmak izleri vize başvurusu sırasında kabul edilmiyor. Hem pasaport hem de Schengen için verilmiş olan parmak izleri farklı veritabanlarında saklanmaktadır. Bu yüzden de ayrı ayrı işlemlerdir. Fransa vizesi sonuçları randevu tarihi sonrasında 3 iş günü ve 15 iş günü arasında sonuçlanmaktadır. Vize randevusu yeri kişinin oturduğu yer ile ilgili olduğu için ikametgâh nerede görünüyorsa o ilde bulunan temsilcilikte randevuya gitmeniz gerekiyor.

 

Fransa Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Vize sırasında birden fazla evrak isteniyor. Ancak bu evraklar genel olarak herkesin hazırladıkları yanında gidiş amacına yönelik olarak farklılık gösteren evraklar da bulunuyor. Genel olarak istenilen evraklar:

·         Yenilenmiş ya da geçerliliği devam eden pasaport

·         Eksiksiz doldurulmuş olan bir başvuru formu

·         Daha önceden varsa eski pasaportların fotokopileri

·         Nüfus cüzdan fotokopisi ve iki adet biyometrik fotoğraf

·         Seyahat sağlık sigortası poliçesi ve banka hareket bilgileri

·         Gittiğiniz yerdeki yakınlarınızdan alacağınız davetiye

Vize için gerekli evraklar sürekli olarak güncellenmektedir. Özellikle eğitim, ticaret ya da çalışma için gidecek olanların vize evrakları arasında bağlı bulunan odalardan alınacak hizmet dökümleri, vergi levhası kopyası gibi evraklar da istenilmektedir.

 

Fransa Vizesi Fiyatları

Fransa vizesi fiyatları da evrak listesi gibi güncellenen yatırılması gereken harç paralarıdır. Çok yüksek meblağlar değildir. Fakat kısa süreli olarak Fransa’ya gitmeyi düşünen insanlar işlemlerini yetkilendirilmiş merkezlerde yaptıkları için ek olarak ücret ödenmesi gerekebiliyor. Vize evrakları teslim sırasında pasaportta mutlaka en az iki tane boş sayfa bulunması gerekiyor. Evlenme ya da boşanma durumu olmuşsa pasaportun yenilenmesini isteyebilirler.

 

 

Whatsapp Destek

Merhaba

Size nasıl yardımcı olabilirim?