Suudi Arabistan Vizesi

Alışveriş sepetiniz boş!

Suudi Arabistan Vizesi

Suudi Arabistan için bir seyahat düşünen herkes istisnasız olarak vize almak durumundadır. Birçok ülkede bulunan diplomatik pasaportlara uygulanan imtiyazlar Suudi Arabistan’da bulunmuyor. Fakat bu kişiler vize ücretlerinden muaf tutuluyor. 1 Haziran 2011 yılından itibaren Suudi Arabistan Konsolosluğu çipli pasaport uygulaması ile işlem yapmaktadır.

Lacivert pasaportları vize başvuruları sırasında Suudi Arabistan Konsolosluğu kabul etmiyor. Bu ülkeye ticaret, çalışma, turistik ve aile amaçlı olarak ziyarette bulunacak olan kişilerin seyahatlerinden en az 15 gün öncesinden vize işlemlerini yaptırmaları gerekiyor. Kısa süreli olan vize işlemleri Suudi Arabistan Konsolosluğu tarafından yetki verilen vize merkezleri tarafından yapılırken uzun süreli vize başvuruları konsolosluk ya da büyükelçilik binasına yapılması gerekiyor.

Turistik vize başvuruları için de direkt olarak konsolosluğa gidilmesi gerekiyor. Vize müracaatları pazartesi ve Perşembe günü alınıyor. Cuma günlerinde ise Suudi Arabistan ticari vize başvurularını onaya almaktadır. Vize başvurusu sırasında kişilerin pasaportlarında İsrail vizesi ya da İsrail’e giriş çıkış gibi bir damga olması halinde vize işlemi iptal edilmektedir.

 

Suudi Arabistan Vizesi Nasıl Alınır?

Suudi Arabistan vize konusunda farklı uygulamaları olan bir ülkedir. Suudi Arabistan vizesi konusunda 35 yaş altı olan bekâr kadınlar vize işlemlerine kabul edilmiyor. Ancak ticari bir neden ile gidecek olan 35 yaş altı iş kadınları Dış İşlerinden çıkmış olan bir davetiye ile Suudi Arabistan’a gidebilmektedirler. 50 yaşın üzerinde olan kişilere Suudi Arabistan çalışma vizesi verilmiyor. Çalışma vizesi ile Suudi Arabistan’a giden kişilerin 90 gün içerisinde oturum iznine başvurmaları gerekmektedir.

İki ülke arasında resmi ilişkiler dolayısı ile resmi pasaport sahipleri 90 günü geçmemek kaydı ile Suudi Arabistan vizesinden muaf tutulmaktadır. Kişilerin pasaportlarının geçerliliğinin olması gerekiyor. 10 yıldan daha eski olan pasaportlar vize iptalidir. Bununla birlikte pasaport üzerinde en 2 yaprak boş sayfa olmalıdır. Evlenme ve boşanma gibi resmi durumlar için mutlaka kişilerin pasaportlarında yenileme yapması gerekiyor. Pasaportlar seyahat sonrasında da geçerliliğini korumaya devam etmek durumundadır.

Pasaport ve vize işlemleri sırasında mutlaka kişilerin biyometrik parmak izi uygulamasından da geçmesi gerekiyor. Bu işlem mutlaka yapılması gereken vize uygulamaları arasındadır.

 

Suudi Arabistan Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Vize sırasında hazırlanması gereken birtakım evraklar vardır. Bu evraklar arasında kişilerin nüfus cüzdanı fotokopisi, konsolosluktan alınmış olan başvuru formu, pasaport gibi evraklar bulunuyor. Başvuru formunun mutlaka eksiksiz şekilde doldurulması gerekiyor. Bunun yanında kişilerin ticari amaç için düzenledikleri seyahatler için davet mektuplarını da başvuru evrakları arasına eklemesi gerekiyor.

Pasaport dışında fotoğraflarınızın da güncel olması gerekiyor. Vesikalık fotoğrafın beyaz arka fonda rötuş yapılmadan çekilmiş biyometrik fotoğraf olması şarttır. Otel ve konaklama bilgileriniz, uçak rezervasyonunuz da yine istenilen belgeler arasındadır. Başvuru formunu iki farklı dilde dolduruyorsunuz. Bu iki dil de Türkçe ve İngilizcedir.

Dosyada bulunması gereken davetiyenin mutlaka faks yolu ile konsolosluğa, büyükelçiliğe ya da vize merkezlerine faks ile ulaştırılması gerekiyor. Bu davetiyenin mutlaka Suudi Arabistan Dış İşleri Bakanlığı onayından geçmiş bir davetiye olması gerekiyor.

 

Suudi Arabistan Vize Fiyatları

Suudi Arabistan vize fiyatları orada kalacağınız süreye göre ve amaca göre farklılık gösteriyor. Bu vizeyi almak isteyen kişilerin mutlaka vize harcını yatırması gerekiyor. Harç bedellerine, faks, aracı kurum maliyetleri, kargo ve evrak hazırlama ücretleri dâhil değildir. Bu ücret yalnızca başvuru sırasında vize için ödenen ücrettir. Vize ücretleri davetiye belgesi üzerinde yer alan tek giriş, çift ve çok giriş gibi kategorilere göre farklı olan ücretlerdir.

 

Whatsapp Destek

Merhaba

Size nasıl yardımcı olabilirim?