Macaristan Vizesi

Alışveriş sepetiniz boş!

Macaristan Vizesi

Macaristan’a herhangi bir sebep ile gitmek isteyen Türk vatandaşlarının ve Türkiye’de yaşayan yabancı uyruklu vatandaşların mutlaka vize almaları gerekmektedir.  Ülkeye giriş izni olarak da isimlendirilen vize işlemleri özellikle bordo yani umuma mahsus pasaport sahipleri için gerekli olan bir işlemdir. Macaristan da Schengen ülkeleri arasında bulunan bir ülkedir. Eğer kişilerin Schengen vizesi bulunuyorsa bu vizenin geçerlilik süresi boyunca kişiler normal vizeden muaf tutulmaktadır.

Siyah, yeşil ve gri pasaportu olan kişiler 180 günlük süre içerisinde yalnızca 90 gün kalacak kadar Macaristan’da bulunmak durumundaysalar o zaman vize almak zorunda değillerdir. Macaristan Konsolosluğu kısa süreli seyahatler için alınması gerekli olan vize işlemlerini direkt olarak kabul etmiyor. Bu işlemleri konsolosluk tarafından yetki verilmiş olan vize merkezi şirketleri üstlenmiştir.

90 günden daha fazla kalacak olan kişilerin uzun süreli konaklama düşünceleri varsa Macaristan Konsolosluğuna ya da Macaristan Büyükelçiliğine başvuru yapmak durumundadırlar. Bu işlemlerin doğrudan yapılması gerekmektedir.

 

Macaristan Vizesi Nasıl Alınır?

Macaristan’da 1995 yılında yürürlüğe girmiş olan Schengen ülkeleri arasında bulunmaktadır. Bu nedenle Macaristan’a seyahat etmeyi düşünen kişilerin mutlaka önce Schengen vizesine başvurması gerekiyor. Schengen sözleşmesine göre bu üye ülkeler arasında bir iç sınır vardır. Bu ülkelerin tarafı olan kişiler de ülkeler arasında serbest dolaşım hakkına sahiptir.

Macaristan’da bulunan vize çeşitleri birden fazladır. Ulusal Macaristan vizesi, Macaristan A tipi Schengen havalimanı transit vizesi, Macaristan C tipi Schengen vizesi bunlardan birkaçıdır. Macaristan Ulusal Vizesi Schengen vizesi değildir. 90 günü aşan seyahatlerde alınması gereken bir vize türüdür. Schengen vize kapsamına girenler A ve C tipi vizeleridir.

Macaristan’a gitmek isteyen kişilerin mutlaka kendi amaçlarına en uygun olacak şekilde bir vize seçmeleri gerekmektedir. Amaca uygun olarak seçilmeyen vizeler kişilerin vize başvurularının iptal edilmesine neden olacaktır. Bunun yanında kişilerin hazırlaması gereken birtakım evraklar vardır. Bu evrakların hazırlanması ile birlikte vize işlemlerinizi tamamlayabilir ve seyahatinize başlayabilirsiniz. Bu aşamada en önemli evrakın pasaport olduğu unutulmamalıdır. Pasaportunuzun ve dosyadaki fotoğrafların istenilen ölçülerde ve durumda olmasına dikkat edin. Vize işlemlerine seyahatinizden 1 ay önce başlamanız önerilmektedir. Çünkü resmi günlerde konsolosluk ve büyükelçilik tatil durumundadır.

 

Macaristan Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Vize için ilk olarak sizlere sorulan evrak hiç kuşkusuz pasaport olacaktır. Pasaportunuzun mutlaka geçerliliği olmalıdır. Seyahat sonrasında da belli bir süre geçerliliği bulunmayan pasaportlar başvuru iptali için bir nedendir. Bunun yanında pasaport üzerinde mutlaka iki tane boş sayfa olması gerekiyor. Evlenen ya da boşanan kişilerin pasaportlarının yenilenmesi konsolosluk tarafından istenebilir.  Pasaport 10 yıldan daha eski olmamalıdır ve kesinlikle okunabilir durumda olmalıdır.

Biyometrik fotoğraf da istenilen belgeler arasındadır. Bu fotoğrafların istenilen ebatlarda olmasına dikkat etmelisiniz. Vize işlemleri sırasında mutlaka biyometrik parmak izi işlemini yaptırmanız gerekiyor. Bu artık dünyanın birçok yerinde uygulanan bir sistemdir. İstenilen diğer evraklar banka hesap dökümü, otel ve uçak rezervasyonları ya da biletleri, kalınacak yerin adresi, kişi bilgileri, kimlik fotokopisi, iki adet resim, ticari seyahatlerde bunlara ek olan belgeler de bulunmaktadır.

 

Macaristan Vize Fiyatları

Vize fiyatları başvuru sırasında ödenmesi gereken ve sonrasında dekont alınması gereken fiyatlardır. Bu fiyatlar konsolosluk tarafından belirli periyotlarda güncellenmektedir. Dekontunuzun mutlaka dosyanızda olmasına dikkat etmeniz gerekiyor. Vize işlemleri sırasında mümkün olduğunca eksik evrak bırakmadan işlem yapmaya özen göstermelisiniz. 12 yaşından küçük olan çocuklar harç bedeli ödeme yükümlülüğü bulunmamaktadır. Bu işlemler sırasında yapılan biyometri işlemi, aracı kurum bedelleri, kargo masrafları vize fiyatlarına dâhil de

Whatsapp Destek

Merhaba

Size nasıl yardımcı olabilirim?