Çek Cumhuriyeti Vizesi

Alışveriş sepetiniz boş!

Çek Cumhuriyeti Vizesi

Çek Cumhuriyeti, Schengen Bölgesi ülkelerindendir. Çek Cumhuriyeti’ne seyahat etmek isteyen Türk vatandaşları 90 güne dek olan seyahatlerinde Schengen vizesi almak durumundadırlar. Avrupa’da yer alan 26 ülke arasında imzalanmış olan bir anlaşma olan Schengen anlaşması sayesinde, Schengen vizesi alan kişiler Schengen Bölgesi’nde serbest dolaşım hakkı elde ederler. Çek Cumhuriyeti için Schengen vizesi alan kişiler aldıkları bu vizeyle Çek Cumhuriyeti’nden giriş sağlayarak Schengen Bölgesi’ni ziyaret etme hakkı elde ederler.

 

Çek Cumhuriyeti Vizesi Nasıl Alınır?

Çek Cumhuriyeti için vize almak isteyen kişiler öncelikle seyahat amaçlarını netleştirmelidirler. Çünkü vize başvurusu Çek Cumhuriyeti’ne yapılacak olan seyahatin amacına göre yapılacaktır. Kişiler Çek Cumhuriyeti’ne ne amaçla gidiyorlarsa o amaca uygun olan vize türüne başvuruda bulunacaklardır. Sonrasında vize başvuru merkezlerinden gerekli evrak listesini talep ederek, istenen evrakları hatasız ve eksiksiz bir şekilde tamamlamalıdırlar. Hazırlanan evrak dosyası vize başvuru merkezine kurye yoluyla ya da şahsen iletilebilir. Daha sonra vize başvurusunda bulunmak için randevu alınır ve randevu tarihinde biometrik veriler beyan edilir. Tüm bu işlemler neticesinde Çek Cumhuriyeti vize başvurusunun sonuçlanması beklenir. Gerekli görülen hallerde başvuru sahiplerinden ek evraklar da talep edilebilmektedir. Ek evrak ve vize başvurusunun sonuçlanması ile ilgili olan tek yetkiliyse konsolosluktur.

Çek Cumhuriyeti için yapılan vize başvuruları ortalama olarak on beş iş gününde sonuçlanır. Bahsedilen bu süre tam manasıyla bir kesinlik taşımaz. Vize başvurusunun sonuçlanma süresinde yetkili olan tek yer ilgili konsolosluktur. Vize başvurularının sonuçlanmasında süre uzayabilir veya ek evrak talebinde bulunulabilir. Bu gibi durumlar dikkate alınarak başvuru sahiplerinin olabilecek en erken sürede vize başvurularında bulunmaları tavsiye edilir. Çek Cumhuriyeti için en erken seyahatten üç ay öncesinde başvuru yapılabilir.

 

Çek Cumhuriyeti Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Çek Cumhuriyeti vizesi için talep edilecek olan evraklar seyahat amacına, başvuru sahibinin mesleğine veya seyahatin süresine göre değişiklik gösterebilir. Her vize türünün kendine özel olan evrak listesi bulunur. Bu nedenle vize başvurusu yapılmadan evvel güncel olan evrak listesi talep edilmelidir. Hazırlanan evrakların randevu saati dikkate alınarak güncel olması gerekir. Güncel bir şekilde hazırlanmamış evraklar eksik evrak kategorisinde değerlendirilir ve bu durum vize başvurusunu olumsuz etiler. O nedenle istenen evrakların güncel, eksiksiz ve hatasız bir şekilde hazırlanması oldukça önemlidir.

Çek Cumhuriyeti Schengen ülkesi olmasının yanı sıra Avrupa Birliği üyesidir. İstenen evrak listesi kapsamlıdır ve konsolosluk hazırlanmasını istediği evrakların hatasız olmasına çok önem gösterir. Başvuru sahipleri evrak hazırlama aşamasında oldukça dikkatli olmak durumundadırlar. Evraklar güncel olmalıdır ve mutlaka konsolosluğun önceliklerine göre hazırlanmalıdır. Evraklar hatasız ve eksiksiz bir şekilde tamamlandıktan sonra gerekli başvuru sağlanır ve vize başvurusunun sonuçlanması beklenir. Çek Cumhuriyeti vize başvurusunun olumlu ya da olumsuz sonuçlanması tamamen konsolosluk inisiyatifindedir.

 

Çek Cumhuriyeti Vize Fiyatları

Çek Cumhuriyeti vize ücretlerini konsolosluk belirler. Belli dönemlerde ücretlerde değişiklikler olabilir. O nedenle vize başvurusunda bulunmadan evvel vize ücretlerinin güncel hali öğrenilmelidir. Vize harç bedelinin yanı sıra aracı kurum ücretleri, kurye veya başka ek hizmet ücretlerine de dikkat edilmelidir. Kişiler vize başvurularında bulunmadan evvel vize ücretlerini yatırmalıdırlar. Ücretin yattığına dair olan dekont vize için istenen evrakların arasına konulmalıdır. Dekontun orijinal olması gerekmektedir.

Çek Cumhuriyeti vizesi için yatırılan ücretin geri iadesi bulunmaz. Bununla birlikte yatırılan ücret başka bir şahsa devredilemez veya satılamaz. Başvuru sahipleri vize ücretini tek bir başvuru için öderler. Başvurulan vize ret ile sonuçlanır ve yeni bir vize başvurusu yapılırsa, yapılan yeni başvuru için tekrar vize ücreti ödenmesi gerekir.

 

 

Whatsapp Destek

Merhaba

Size nasıl yardımcı olabilirim?