Umre İçin Gerekli Evraklar

Alışveriş sepetiniz boş!

Umre İçin Gerekli Evraklar

Kutsal topraklara umre ibadetini yerine getirmek için gidecek olan kişiler gerek ülkemiz için gerekse Suudi Arabistan için gerekli bazı evraklar hazırlamak zorundadır. Umre için hazırlanması gereken evrakların neler olduğunu ve nerelerden temin edilebileceğinden bahsedeceğiz.

Umre Kayıt İşlemleri

Umre vazifesini yerine getirmek isteyenler, 2023 Umre kayıt işlemini gerçekleştirmek için öncelikli olarak Diyanet İşleri Başkanlığı’na veya umre için özel turlar düzenleyen seyahat acentelerine başvurmaları gerekmektedir. Diyanet İşleri Başkanlığı ile umreye gidecek olanlar umre kayıtlarını internet üzerinden de yapabilirler. Ancak internet üzerinden kayıt işlemi yapılmadan önce umre kılavuzunda belirtilen bankalardan herhangi birine umre ücreti yatırılması gerekmektedir. Kayıt işlemi yapılırken umreye gidecek olanlardan İsim Soy isim, T.C. Kimlik numara, adres, tercih edilecek oda bilgisi ve yanında mahremi bulunacaksa mahrem durumu bilgileri istenecektir.

Umre İçin İstenen Evraklar

  • ·         En az 1 sene boyunca geçerli ve çipli olmak kaydı ile bir pasaport

     

Pasaport almak için ilçe emniyet müdürlüklerinden online veya telefon üzerinden pasaport randevusu almanız gerekmektedir. Bunun ardından pasaport için belirtilen harç ücretini ilgili bankalara yatırmalısınız. Pasaport harç ücreti pasaport geçerlilik süresine göre değişmektedir. Bu nedenle tercih etmek istediğiniz geçerlilik süresini belirtmelisiniz. Ayrıca ödeme yaptıktan bankadan aldığınız dekontta “Tahsil edilmiştir” kaşesi ve işlemi yapan memurun ıslak imzası bulunması gerekmektedir. Pasaport için 2 adet biyometrik fotoğraf çektirdikten sonra harc makbuzu, eski pasaport, nufüs cüzdanı aslı ve fotoğraflar ile birlikte randevu aldığınız tarihte emniyet müdürlüğünde bulunmanız gerekmektedir. Ayrıca pasaport alacak kişilerin kaç kişi ise bizzat hepsinin emniyet müdürlüklerinde bulunması gerekmektedir. Emniyet müdürlüğünde size verilen formu doldurduktan sonra pasaportunuz 3-10 gün içerisinde belirtmiş olduğunuz adrese teslim edilecektir.

 

  • ·         Menenjit Aşı Kartı

            Menenjit aşı kartını nereden alacağınız hususunda Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından her yıl gerekli açıklamalar yapılmaktadır. Bunun yanında menenjit aşısı genel olarak devlet hastaneleri, Toplum Sağlığı Merkezleri ve Ana Çocuk Sağlığı merkezlerinden alınabilmektedir.

  • ·         45 yaşın altında olup da eşi ile umreye gidecekler için vukuatlı nüfus kayıt örneği veya evlilik cüzdanının fotokopisi. Ayrıca belirtmek gerekir ki evlilik cüzdanı fotokopisi noter tasdikli olması gerekmektedir.
  •        Vukuatlı nüfus kayıt örneğini il ve ilçe Nüfus Müdürlüklerinden kimliğiniz ile başvurarak alabilirsiniz. Ayrıca e-devlet üzerinden de vukuatlı nüfus kayıt örneği alınabilmektedir.

  • ·         Suudi Arabistan kurallarına göre umreye gitmek isteyen ancak 45 yaşını geçmemiş olan bayanların yanlarında birinci dereceden akrabası olması gerekmektedir. Bu şekilde umreye gidebilmek için noterden Muvafakatname veya Taahhütname ve umreye gidecekler için ayrı ayrı vukuatlı nüfus kayıt örneği alınması gerekmektedir.
  • Muvafakatname veya Taahhütname noterden veya ilçe emniyet müdürlüklerinden alınabilmektedir.

Muvakafatname Örneği: Ben Süleyman Dağcı eşim Fatma Dağcı ‘nın Umre amacı ile Suudi Arabistan’a (babası/oğlu/amcası/yeğeni/kayınbabası/dayısı) Hüseyin Dağcı ile gidip gelmesine muvafakat ediyorum.

Taahhütname Örneği: Ben Süleyman Dağcı (annem / teyzem / halam / kayınvalidem/ yeneğim / gelinim) Merve Ertunç’u beraberimde Umre amacı ile Suudi Arabistan’a götürüp getireceğimi ve her türlü masraflarını karşılayacağımı beyan ve taahhüt ederim.

  • ·         Henüz 18 yaşını geçmeyen çocuklar için ise yine yanlarında birinci dereceden bir erkek akrabası bulunması gerekmektedir. Bu işlem için de yine Muvafakatname veya Taahhütname ve vukuatlı nüfus kayıt örneği gerekmektedir.

·         Çocukları ile birlikte umreye gidecek olanlar her çocuk için ayrı ayrı vukuatlı nüfus kayıt örneği alması gerekmektedir.

  • ·         Arka fonları beyaz olacak şekilde 2 adet vesikalık fotoğraf. Fotoğrafların karışmaması için arkasına isim soy isim ve T.C kimlik numaralarının yazılması faydalı olacaktır.
  • ·         Nüfus cüzdanının önlü arkalı fotokopisi

Yukarıda bahsedilen tüm evrakların hazır olduğundan emin olmak için tekrar tekrar kontrollerinin yapılması sizin yararınıza olacaktır. Umre Vizesi için hazırlanan tüm evrakların umre gidiş tarihinden önce teslim edilmesi gerekmektedir. Ayrıca da belirtmek gerekir ki tüm evrakların hazır olduğu bazı durumlarda teknik problemlerden dolayı veya konsolosluk problemlerinden dolayı vize işlemlerinde çeşitli aksaklıklar olabilmektedir. 

Whatsapp Destek

Merhaba

Size nasıl yardımcı olabilirim?