Amerika Vizesi

Alışveriş sepetiniz boş!

Amerika Vizesi

Amerika gidilmesi en zor olan ülkeler arasında yer alıyor. Fırsatlar ülkesi olması nedeni ile çok fazla talep gören Amerika vize konusunda diğer ülkelere göre biraz daha katı denilebilir. Amerika vizesi alırken her detaya büyük özen gösterilmesi gerekiyor. Eğitim, ticaret, yerleşmek ya da tatil vizelerinin hepsi birbirinden farklı olan prosedürler bulunduruyor. 3 farklı türden Amerikan vizesi var. Bunlar; turist vizesi, öğrenci vizesi ve ticari vizedir. Üçü de birbirine benzese de birbirinden ayrılan noktaları bulunuyor. Amerika vizesi alımı için Amerika’dan gelecek olan bir davetiye zorunlu tutulmuyor. Ancak bir davetiyeniz olursa alınması zor olan bu vizeyi almak bir nebze daha kolay hale getirecektir. Amerikan vizesi için pasaport bilgileriniz son derece önemlidir. Mutlaka pasaportunuzda 2 boş sayfa bulunması gerekiyor. Aynı zamanda vizenin bitiş tarihinden sonra 6 ay daha bu pasaportun geçerliliğinin devam etmesine dikkat ediliyor.

 

Amerika Vizesi Nasıl Alınır?

Vize alabilmenin ilk koşulu başvuru formunun doğru ve eksiksiz şekilde doldurulmasıdır. Online olan DS 160 formunu randevuya gitmeden en az 3 gün önce doldurmuş olmanız gerekiyor. Vize başvuru formunu doldurduktan sonra Amerika vize ücretini de bankaya ödemeniz gerekiyor. Sonrasında alacağınız banka dekontunu da listeye ekledikten sonra vize randevusunu alabilirsiniz.

Randevu sırasında kısa bir mülakata tabi tutulabilirsiniz. Mülakat sırasında sizlere sorulan sorular seyahatinizin içeriğine göre farklılık göstermektedir. Kısa ve net cevaplar vererek mülakatı tamamlayabilirsiniz. Mülakat sırasında sizlere sorulan cevapların mutlaka başvuru formundaki bilgileriniz ile tutarlı olmasına özen göstermelisiniz. Bunlara ek olarak mülakatı Türkçe olarak gerçekleştirme şansınız bulunuyor. Eğer acil bir durum olursa mülakatı iptal edebilir ve daha sonra yeniden bir randevu tarihi alabilirsiniz.

Başvurusu reddedilen kişiler başvurularının reddinin sebeplerini öğrenmek için konsolosluğa bir dilekçe gönderebilirler. Böylece eksikleri tamamlayan kişiler daha sonra tekrar vize başvurusu gerçekleştirebilirler. Ticari amaç için vize almak istiyorsanız evraklarınızın arasında mutlaka davetiye yazısının bulunmasına dikkat etmeniz gerekiyor. Eğer bu yazı yoksa ticari yazı alma şansınız olmayacaktır.

 

Amerika Vize İçin Gerekli Evraklar

Amerika vizesi için gerekli olan evraklar biraz tefferuatlı olan evraklardır. Kişilerin çalışma durumuna, eğitim durumuna göre ya da emekli olup olmamalarına göre farklı evraklar talep edilebiliyor. İstenilen ve mutlaka bulunması gereken evraklar arasında ilk olarak pasaport bulunuyor. Pasaportunuzun güncel olmasına dikkat edin ve mutlaka eskiden kullandığınız pasaportlarınız var ise onları da dosyaya ekleyin. Biyometrik fotoğraf, DS 160 başvuru formu, nüfus ve evlilik cüzdanı, Amerika ziyaretçi talep dilekçesi, iş ve meslek alanına dair evraklar, varsa davet mektubu, banka bilgileri, gidilen yerde kalınacak adres, finansal bilgiler gibi bilgileri sunan evrakların da dosyaya konulması gerekiyor.

Bunlara ek olarak seyahat vize harç bedelinin ödendiğine dair alınacak dekont da mutlaka dosyanızda bulunmalıdır. Vize için randevu alımı yapılması gerekiyor. Vize alımı yapmadan en az 3 gün öncesinden DS 160 Göçmen Olmayan Vize Başvuru Formunu eksiksiz ve doğru bilgiler içerecek şekilde doldurmanız istenmektedir. Randevu tarihleri resmi çalışma saatleri içerisinde bir saat ve tarihe verilmektedir.

Amerika Vize Fiyatları

Vize fiyatları her sene Amerika Konsolosluğu tarafından güncellenmektedir. Ancak vize fiyatları diğer ülkeler arasında çok önemli farklılıklar yoktur. Başvuru merkezleri aracılığı ile yapılan başvurularda ücrete merkezin komisyon ücreti de eklendiğinde ortaya biraz daha farklı bir bedel çıkabiliyor. Vize fiyatları ödendikten sonra harç ödendiğine dair bir dekont almanız gerekiyor. Bu dekontun kaybedilmemesi son derece önemlidir. Amerika vizesi için en zorlu kısım yakın dönem randevu alabilmek hem de Amerika online başvuru formunu düzgün ve eksiksiz doldurabilmektir.

Amerika vize başvurusunu acentamız aracılığıyla yaparsanız hem maddi hem de zamandan tasarruf etmiş olursunuz.

Whatsapp Destek

Merhaba

Size nasıl yardımcı olabilirim?