Okul Gezileri
Okul Gezileri

Okul gezileri öğrencilerin en çok keyif aldığı aktivitelerden biridir. Öğrencilerin çevreleri öğrenmesi, kültürel değerlerin tanıtılması, toplumun sosyal ve ekonomik durumlarının öğretilmesi, bilimsel ve teknolojik gelişmelerin tanıtılması amacı ile okul gezileri düzenlenebilir. Okul turları, Milli eğitim Bakanlığı Yönetmeliğinde yer alan birtakım kurallara göre gerçekleştirilmelidir.

Okul gezileri düzenlenmeden önce gerekli yerlerden izinlerin alınması da gerekir. Öğrencilerin dersleri ile alakalı konularda öğretici geziler yapılabilir. Bunun yanında izleme, araştırma, inceleme, uygulama amaçlı da geziler düzenlenmesi mümkündür. Okul gezilerinin amacına uygun bir şekilde düzenlenmesi önemlidir. Geziler belli bir plan doğrultusunda gerçekleştirilmelidir. Okul gezilerinin hem okul müdürü hem de ilçe milli eğitim müdürlüğünde onaylanması gerekir. Bunun yanında öğrenci velilerinden isin alınmalı ve veli isimleri ile ulaşılabilecek telefon numaralarının bir kopyası okul müdürlüğüne teslim edilmelidir.

Yurtiçi Okul Gezileri

Günümüzde yurtiçi okul gezileri daha sık düzenlenir. Okul gezilerinin her birinin amacı farklı olabilir. Öğrencilerin doğa ile iç içe olarak çevre bilinci kazanması amacı ile doğa gezileri düzenlenmesi mümkündür. Bunun dışında fizik, teknoloji, bilim ile alakalı geziler de öğrencilerin ilgisini çeken ve yeni bilgiler edinmesinin sağlanması adına son derece başarılıdır.

Yurtiçi okul gezileri öğrencilerin sınıf ortamında edinemeyecekleri deneyimleri edinmesine olanak sağlar. Başarılı bir okul gezisi için gezinin hangi alanlarla ilgili olduğu ve öğrencilere nasıl deneyimler kazandıracağı ile ilgili hedefler belirlenmelidir.

Yurtdışı Okul Gezileri

Yurtdışı okul gezileri için öncesinde bir tarih belirlenmesi ve buna uygun bir şekilde hareket edilmesi gerekir. Bu tarz geziler öğrencilerin hem farklı deneyim kazanmasına hem de eğlenmesine olanak sağlar. Günümüzde okullarda yurtdışı geziler daha çok ilgi görüyor.

Öğrencilerin deneyim kazanmalarının yanı sıra farklı kültürleri de yakından görme fırsatı olur. Düzenlenen yurtdışı gezileri önceden planlanmalı nerelerin gezileceği ile alakalı olarak çeşitli araştırmalar yapılmalıdır.

Yurtdışı okul turları konusunda uzman olan Admin Tour turizm Türk Hava Yolları ve bir çok havayolunun yetkili bayisi olarak okul gruplarına Erasmus biletleri düzenleyebilmektedir.

Günübirlik Okul Gezileri

Günübirlik okul gezileri günümüzde daha çok tercih edilen gezi türlerinden biridir. Hem maliyetinin düşük olması hem de daha gidilebilir olması nedeni ile tercih edilir. Ancak günübirlik gezilerde, gezilecek yerler kısıtlıdır.

Günübirlik geziler genellikle şehir içinde ya da yakın civarlarda bulunan şehirlere düzenlenir. Sabahtan yola çıkılır ve akşam saatlerinde gezi sona erer. Bu geziler öğrencilerin dersleri ile alakalı yapılan gezilerdir. Öğrencilerin konuyu daha iyi kavraması için gerçekleştirilir. Genelde bilim, teknoloji fuarlarına, fabrikalara günübirlik geziler düzenlenir. Bunun dışında öğrencilerin doğa ile iç içe olmasını sağlamak amacıyla yapılan günübirlik doğa gezileri de çok popülerdir.

Okul Gezisinde Düzenlenmesi Gereken Belgeler

İster günübirlik gezi isterse yurtdışı gezileri olsun öğrencilerin toplu olarak öğretmen ile gerçekleştirdikleri gezilerde birtakım belgelere ihtiyaç duyulur. Gezi yapılacak yerlerin belirlenmesinde öncelikle yakın çevreye öncelik verilir. Gezilerin özellikle gündüzleri yapılmasına özen gösterilmelidir.

Geziyi düzenleyecek öğretmenler tarafından herhangi bir ders ya da sosyal etkinlik kapsamında gerçekleştirilecek olan gezilerin planları yaklaşık bir hafta öncesinden okul müdürlüğüne verilmelidir. Geziye katılacak olan öğrencilerin, velilerin, yöneticilerin ve öğretmenlerin isimleri, telefon numaraları, adresleri ve ulaşılabilecek yakınlarının telefon numaraları hazırlanarak bir kopyasının okul yönetimine verilmesi gerekir.

Yapılacak olan geziler ile alakalı olarak onay alınmadan önce velilerden öğrenciler ile ilgili yazılı izin belgesi alınmalıdır. Yaklaşık 40 öğrencilik bir grup için bir yönetici ve iki tane sorumlu öğretmen bulunmalıdır. İmkanlar dahilinde uygun bulunan veliler de geziye katılabilir. Ekonomik durumu geziye katılmak için yeterli olmayan öğrencilerin masrafları okula aile birliği tarafından karşılanmalıdır. Öğretim programı kapsamında gerçekleştirilecek olan gezilerin ders saatinde yapılmasına özen gösterilmelidir.

 

Whatsapp Destek

Merhaba

Size nasıl yardımcı olabilirim?