Katar'a Giriş Koşulları Güncellendi.
Katar'a Giriş Koşulları Güncellendi.

28 Şubat 2022, 19:00 Katar yerel saati itibariyle geçerli olan Katar'a giriş koşullarını bilgilerinize sunuyoruz. Detaylı ve güncel bilgi için lütfen sağ üstte yer alan ''Daha Fazla Bilgi'' butonuna tıklayınınız.

Türkiye; Katar Devleti tarafından risk durumlarına göre sınıflandırılan listede 'yeşil liste'ye alınmıştır.

        Bağışıklık Durumu:

Bağışıklığı tam kabul edilen yolcular: Bağışıklık geçerlilik süresince Katar Halk Sağlığı Bakanlığı tarafından kabul edilmiş aşılardan biri ile aşıları tam olan yolcular;

-Pfizer, Moderna, Astra Zenica aşılarından biri ile aşılarının 2. dozu veya hatırlatma doz aşı tarihinden sonraki 14 günden itibaren 9 ay geçerlidir.

-Jansen&Jansen aşısı ile 1. dozu yapıldıktan 2 hafta sonrasından itibaren 9 ay geçerli veya hatırlatma doz aşı tarihinden sonraki 1 haftadan itibaren 9 ay geçerlidir.

-Koşullu onaylı aşılardan biri ile aşılarının 2. dozu veya rapel doz aşı tarihinden sonraki 14 günden itibaren 6 ay geçerlidir. Yolcuların 30 gün geçerli pozitif seroloji antikor test sonucu sunması gerekmektedir. Antikor test sonucu ibraz edemeyen veya test sonucu negatif olan yolcuların 5 gün karantinada kalması gerekmektedir. Rapel dozu Katar Halk Sağlığı bakanlığı tarafından onaylanmış aşılardan biri olan yolcuların bağışıklık süresi aşı tarihinden sonraki 7 günden itibaren 9 ay geçerlidir ve bu durumda Seroloji antikor test sonucu ibraz etmelerine gerek yoktur.

COVID-19'dan iyileşenler:

Medikal olarak Covid-19'dan iyileştiğini belgelen herkes enfeksiyon tarihinden itibaren 9 ay boyunca bağışık kabul edilir. Geçirilen enfeksiyona ait resmi ve doğrulanabilir laboratuvar test sonucu ibraz edilmelidir.

Aşısı Tam Olmayanlar:

Yukarıdaki kriterleri karşılamayan herkes aşısı/bağışıklığı tam olmayan kişi olarak kabul edilecektir.

Onaylı Aşılar*:

Pfizer/ BioNTech (Comirnaty)

Moderna (SpikeVax)

AstraZeneca (Covishield/ Oxford/ Vaxzevria)

Jansen/ Johnson & Johnson (tek doz)

                    Koşullu Onaylı Aşılar**:

Sinopharm

Sinovac

Sputnik V

Covaxin

Katar ülke sınırları dışında aşı olan yolcuların orjinal aşı sertifikaları ve diğer destekleyici dökümanlarını İngilizce veya Arapça olarak ibraz etmeleri gerekmektedir. Aşı sertifikasının en azından aşağıdaki bilgileri içermesi gerekmektedir:

Sertifikada yer alan isim ile pasaportta yer alan ismin eşleşmesi gerekmektedir.

Aşı tipine göre doz tarihleri (Jansen aşısı için 1 doz ve diğer aşılar için 2 doz)

Aşının adı/türü

Aşının lot numarası (varsa)

Genel Kurallar:

Yolcuların sunacakları negatif PCR test sonuçları çıkış yapacakları ülkenin sağlık bakanlığı tarafından onaylanmış sağlık merkezlerinden alınmış olmalıdır. PCR test sonucunun uçak kalkış saatinden önceki 48 saat içerisinde alınmış olması gerekmektedir. 

Aşıları tam olan veya COVID-19'dan iyileşen ebeveynleri ile seyahat eden ve aşıları tam olmayan 12 yaş altı çocuklar ebeveynlerinin tabi olduğu aşı/karantina koşullarına tabiidir. (seyahatten önceki PCR test sonucuna gerek olmayıp ülkeye girişten sonra gereken rapid antijen testi yaptırmaları gerekmektedir.) (Katar vatandaşları ve oturum izni bulunan yolcuların ülkeye varıştan sonraki 24 saat içerisinde herhangi bir kamu/özel kliniğe giderek taahhüt formu imzalamaları gerekir. Katar oturum izni bulunmayan GCC ülke vatandaşları ve diğer ülke vatandaşları için eğer ebeveynler karantinadan muaf ise, çocuk için test giriş yapılan havalimanında yapılacaktır; ebeveynlerin karantina koşulu var ise test karantina otelinde yapılacaktır.) 

Katar'da oturum izni olmayan tüm yolcuların seyahatlerinden en az 3 gün önce EHTERAZ (http://www.ehteraz.gov.qa) sayfasından ön kayıt oluşturması zorunludur. Yolcuların EHTERAZ tarafından sağlanacak QR kodlu seyahat izni kontrol edilerek uçuşa kabulu sağlanacaktır. PCR test sonucunu EHTERAZ a yüklemek zorunlu olmayıp uçuşa kabul öncesinde ibraz edilmesi gerekmektedir. 

Katar vatandaşları ve Katar'da oturum izni bulunanların ehteraz ön kaydı oluştuması zorunlu olmamakla birlikte tavsiye edilmektedir.

Diplomatlar, idari kart sahipleri ve VVIP ziyaretçiler bu uygulamadan muaftır.

Yolcuların EHTERAZ uygulamasını telefonlarına indirerek lokal veya uluslararası bir SIM kartı kullanarak uygulamayı aktifleştirmeleri gerekmektedir.

Vize numarası olmayan ve/veya varışta vize alacak yolcular ehteraz sayfasında kayıt oluştururken vize numarası kısmına pasaport numaralarını yazabilirler.

Tüm yolcuların seyahatlerinden önce Yolcu Beyan Formu doldurmaları gerekmektedir. (Form Qatar Airways, EHTERAZ ve Katar Halk Sağlığı'nın resmi sitesinde bulunmaktadır.) (Katar'da aşıları tamamlanmış Katar vatandaşları ve oturum izni bulunan yolcular bu uygulamadan muaftır.) 

Ülkeye girişten sonra istenilen Rapid antijen testi aşağıdaki koşullara uygun olarak yapılmalıdır:

-Katar vatandaşları ve oturum izni bulunanlar herhangi bir kamu sağlık merkezinden test yaptırabilirler.

-Katar oturumu bulunmayan GCC ülke vatandaşları ve diğer ülke vatandaşları ; birinci derecede aile yakınlarını ziyarete gelen ve ev karantinasına tabii olan yolcular yetkili özel kliniklerde, karantinadan muaf ebeveynleri ile Seyahat eden 12 yaş altı aşısı olmayan çocukların testleri havalimanında yapılacaktır.

-Otel karantina koşulu olan yolcuların testi karantina otelinde yapılacaktır.

Otel karantinası gereken yolcuların karantina otelini Discover Qatar sayfası üzerinden yapması gerekmektedir.

Standart Sağlık Ölçüleri: (Yeşil listede yer alan ve Katar ülke vatandaşı /Katar oturum izni bulunmayan diğer ülke vatandaşları)

A. Aşıları tam olan/ COVID-19’dan iyileşen yolcular için giriş kuralları:

Bu kategoride yer alan yolcuların uçuştan önce, uçuş saatinden önceki 48 saat içerisinde alınmış negative PCR test sonucu ibraz etmeleri gerekmektedir.

Bu kategoride yer alan yolcular karantinadan muaftır.

B. Aşısı olmayan veya gereken aşı dozu tamamlanmamış olan yolcular için giriş kuralları:

Bu kategoride yer alan yolcular 5 gün otel karantinasına tabii olacaklardır. ( Birinci derecede akrabasını ziyarete gelen ve akrabalık bağı ve ikametgahını beigeleyebilen yolcular için 5 gün ev karantinası) 

Otel/ ev karantinasının 5.gününde rapid antijen testi

COVID-19 Test Ücretleri:

PCR Testi: 160 QAR

Rapid Antijen Testi: 50 QAR

Seroloji Antikor Testi: 50 QAR 


 


  

  


 

 Whatsapp Destek

Merhaba

Size nasıl yardımcı olabilirim?