Kıbrıs 'a Seyahat İçin Güncel Covid-19 Şartları
Kıbrıs 'a Seyahat İçin Güncel Covid-19 Şartları

·         01.03.2022 tarihi itibari ile 2 doz aşısını yaptırmış ve üzerinden 14 gün geçmiş, 270 gün geçmemiş kişiler için PCR testi zorunluluğu kaldırılacaktır. 2. Doz aşılarının üzerinden 270 gün geçmiş kişiler hatırlatma dozlarını yaptırmaları halinde yine PCR testi zorunluluğu gözetmeksizin K.K.T.C. ye giriş yapabilecekler.

·         Hastalığı geçirmiş kişiler pozitif PCR testi üzerinden en az 10 gün geçmiş ancak 180 gün geçmemiş olması şartı ile PCR testi zorunluluğu gözetmeksizin K.K.T.C. ye giriş yapabilecekler.

·         01.03.2022 Tarihi itibari ile aşısı olmayan kişiler K.K.T.C.’ ye girişten önce 0-72 saat aralığında negatif sonuçlu PCR Testi veya son 24 saat içerisinde negatif sonuçlu antijen testi yaptırmak koşulu ile ülkeye giriş yapabilecek olup K.K.T.C’ye girişten itibaren 72-120 saat içerisinde tekrar PCR testi yapmaları gerekmektedir.

·         Aşısı olmayan kişilerin Türkiye’ye dönüşleri için de 0-72 saat aralığında negatif sonucu PCR Testi veya son 24 saat içerisinde negatif sonuçlu antijen testi yaptırmaları gerekmektedir.

 

Güvende kal uygulaması aynı şekilde devam etmektedir.

            01.03.2022 tarihine kadar aşağıdaki şartlar aynı şekilde devam etmektedir.

 

1.    Türkiye’den K.K.T.C.’ ye gidişlerde T.C. vatandaşları için 2.Doz aşı üzerinden 14 gün geçme kuralı devam etmektedir.

 

Hastalığı geçirmiş olan misafirlerin pozitif testinin üzerinden geçen gün sayısı en fazla 180 gün olmalıdır.

 

2.    K.K.T.C.’ ye girişten önce 0-72 saat aralığında PCR Testi veya son 24 saat içerisinde antijen testi yaptırmalıdır.

Güvende kal uygulaması üzerinden dijital seyahat belgelerinin seyahatten önceki son 72 saat içinde oluşturulması gerekmektedir. Bu belgeye aşı sertifikaları - pcr testi sonuçları ve hes kodları girilmelidir. Akıllı telefonu olmayan kişiler ise güvende kal internet sitesi üzerinden işlemlerini yapmalı ve formu dijital ya da çıktı olarak ibraz etmelidirler. Uygulama 6 yaş ve üzeri için geçerlidir.

 

Güvende kal uygulaması ve Güvende kal web sitesi üzerine seyahat kodu işlemleri menüsü eklenmiştir.

Misafirler uygulama içerisine Türkiye’ de yapılan pcr test sonucunu yüklediğinde sistem ücret talep etmeden işlemi sonlandırmaktadır.

 

3. Seyahat gerçekleştirecek kişilerin E-Nabız üzerinden Health Pass QR kodlu aşı sertifikası oluşturmaları gerekmektedir.

 

Bu uygulama K.K.T.C.’ ye giriş yapacak olan 18 Yaş ve üstü tüm misafirler için geçerli olup, aksi halde misafirler K.K.T.C.’ ye giriş yapamayacaklardır.

 

Çocuklar İçin Güncel Kurallar;

 

·         Anne ve babası çift aşı yaptırmış olan 00 - 05,99 yaş aralığı çocuklar, Aşısız karantinasız - Pcr testsiz adaya giriş yapabilirler.(Anne ve Babaları ile seyahat etme şartı ile)

·         Anne ve babası çift aşı yaptırmış olan 06 - 17,99 yaş aralığı çocuklar, Aşısız karantinasız - Çift Pcr testi ( Gidişe 0-72 saat aralığında ve Dönüşe 0-72 saat aralığında yapılmak kaydı ile)

koşulu ile adaya giriş yapabilirler. (Anne ve Babaları ile seyahat etme şartı ile)

 

4. K.K.T.C.’ ye gerçekleşecek seyahatlerde yeni doğan bebekler de dâhil olmak üzere tüm çocuk yolcuların kimliklerinde de fotoğraf bulunması zorunludur.
Kimliğinde fotoğrafı bulunmayan bebek ve çocuk yolcular uçuşa kabul
edilmeyecektir.

 

5. K.K.T.C. seyahatlerinde Yeni Tip Kimlik kartı zorunluluğu bulunmaktadır.

 

Önemli Notlar

 

·         Yapılacak olan PCR testinin Yurt Dışı çıkışı için kullanılacağının test yapılan ilgili kuruluşa belirtilmesi gerekmektedir.

·         PCR testi sonucunun üzerinde QR Kodunun bulunması gerekmektedir.

·         Misafirlerin PCR testi sonuçlarının otel girişi esnasından da yanlarında bulunması gerekmektedir.

·         Belirtilen uygulamaları tamamı T.C. vatandaşları için geçerlidir.

 

K.K.T.C. Sağlık Bakanlığı Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi tarafından alınan kararların son güncel haline https://saglik.gov.ct.tr/BULA%C5%9EICI-HASTALIKLAR-%C3%9CST-KOM%C4%B0TES%C4%B0-TARAFINDAN-ALINAN-KARARLAR linkinden ulaşabilirsiniz.

 


Whatsapp Destek

Merhaba

Size nasıl yardımcı olabilirim?